Slovensko Slovensko regióny Vysoké Tatry | región
Vysoké Tatry | región PDF Tlačiť E-mail
Región Vysoké Tatry sa na nachádza v Prešovskom kraji na severe Slovenska. Tvoria ho okresy Poprad a Kežmarok. Na severe hraničí s Poľskom, zo západu susedí s nemenej známym Liptovom a na východe so Spišom a na juhu s Horehroním.


Geografia

V Regióne Vysoké Tatry sa nachádza najväčšia časť našich veľhôr s rovnomenným národným parkom Vysoké Tatry a tým je povedané všetko. Pre poriadok treba uviesť najvyšší vrch Vysokých Tatier, ktorý je zároveň najvyšším bodom Slovenska – Gerlachovský štít 2655 m.n.m.

Prečo navštíviť región Vysoké Tatry?

  1. Pretože je to povinnosť každého slováka
  2. Dych vyrážajúce Vysokohorské túry 3. Kúpanie v Aquacity Poprad
  3. Lyžovanie na Skalnatom a Štrbskom plese
  4. Tatranské Grand hotely
  5. Historické mesto Kežmarok
  6. 28 jamkový golfový rezort Black Stork
  7. Obec Ždiar – rezervácia ľudovej architektúry

Centrá turistického ruchu

Sídla vo Vysokotatranskom regióne sú oficiálne označované spoločným názvom Mesto Vysoké Tatry. V skutočnosti však ide o väčší počet samostatných sídelných celkov, v ktorých väčšinu objektov tvoria ubytovacie kapacity prevažne hotelového typu. Jednotlivé sídla sú spojené podtatranskou zubačkovou železnicou a cestnou komunikáciou. K najvýznamnejším centrám podtatranského regiónu patria vysokohorské strediská Štrbské Pleso, Nový a Starý Smokovec a Tatranská Lomnica. Tieto sídla majú najdlhšiu históriu, najlepšiu polohu a najvyššiu úroveň ubytovacích služieb, ktorá siaha až po štvor a päťhviezdičkové rezorty Tatranských Grand Hotelov.

O niečo nižšie sa nachádzajú podtatranské obce Štrba, Štôla, Gerlachov, Stará a Nová Lesná a Veľká Lomnica, ktoré okrem hotelov ponúkajú aj lacnejšiu alternatívu ubytovania v súkromí. Vo Veľkej Lomnici sa nachádza najlepší golfový rezort vo Vysokých Tatrách – zatiaľ 28 jamkové ihrisko Black Stork.

Medzi malebné tatranské strediská patrí rázovitá obec Ždiar, ležiaca na trošku bokom od najväčších Vysokotatranských stredísk. Nájdete ju pri Poľských hraniciach na severovýchode Tatranského regiónu, v Belianskych Tatrách. Okrem pamiatkovo chránených dreveníc Ždiar láka aj lyžiarskym strediskom v Bachledovej doline.

K väčším centrám turistického ruchu vzdialených len 20 km od Tatier možno zaradiť historický Kežmarok a Poprad s historickou časťou Spišská sobota, pri ktorej sa nachádza jeden z najlepších slovenských aquaparkov – Aquacity Poprad.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:17