Slovensko Slovensko regióny Dolný Zemplín | región
Dolný Zemplín | región PDF Tlačiť E-mail
Región Dolného Zemplína sa nachádza v Košickom kraji v juhovýchodnom cípe Slovenska. Rozprestiera sa na území okresov Trebišov, Michalovce a Sobrance. Zo severu susedí s Horným Zemplínom a zo západu s Košickým regiónom. Jeho východná strana tvorí hranicu s Ukrajinou, južná strana zas hranicu s Maďarskou republikou.


Geografia

Región Dolného Zemplína sa rozprestiera vo Východoslovenskej nížine v povodí riek Latorica, Bodrog, Ondava, Topľa a Laborec. Severnú časť regiónu obopínajú svojim horstvom Západné Karpaty, Vihorlatské vrchy s vyhliadkovým Sninským kameňom 1005 m n. m.

Prečo navštíviť Dolný Zemplín?

  1. Tokajská vinohradnícka oblasť
  2. Zemplínska Šírava

Turistické centrá

Najvýznamnejším turistickým centrom regiónu Dolný Zemplín je Zemplínska Šírava, pre svoju rozlohu nazývaná tiež Slovenské more. Šírava je letnou destináciou zameranou na vodné športy a aktívny oddych. V jej okolí je množstvo ubytovacích kapacít rôzneho druhu a pulzujúci nočný život. Najvýznamnejším strediskom Zemplínskej Šíravy je obec s priliehavým názvom Kaluža. Voda v Šírave však nie je vhodná na kúpanie. Pre osvieženie radšej využite bazény v Kaluži alebo 10 km vzdialené Vinianske jazero.

Na juhu Dolného Zemplína, v okrese Tvrdošín sa nachádza Tokajská vinohradnícka oblasť s vinohradníckymi obcami Malá a Veľká Tŕňa, kde sa vyrába svetoznáme Tokajské víno. Návšteva Tokajského regiónu preto poteší hlavne znalcov vína a dobrého jedla.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 19:47