Slovensko Slovensko regióny Novohrad | región
Novohrad | región PDF Tlačiť E-mail
Novohrad sa nachádza v Banskobystrickom kraji na juhu stredného Slovenska. Rozprestiera sa na území okresu Lučenec a Poltár, na východe zaberá časť okresu Veľký Krtíš. Z východu susedí s Hontianskym regiónom, zo severovýchodu s Podpoľaním, na severe s Horehroním a na západe s Gemerským regiónom. Jeho južná strana tvorí hranicu s Maďarskou republikou.


Geografia

Sever Novohradu je hornatý a tvoria ho pahorkatiny s typicky lazníckym osídlením, juh regiónu má naopak nížinatý charakter. Región leží v Slovenskom Rudohorí, v údolí rieky Ipeľ. Jeho najvyšším bodom je vrch Bykovo v okrese Poltár s nadmorskou výškou 1110,4 m. n. m..

Atrakcie regiónu

Z kultúrnych a historických pamiatok Novohradu stoja za návštevu hrady Novohrad, Fiľakovo, Hodejov, Modrý Kameň, Divín, Šomoška, Salgó. Zaujímavé sú tiež gotické kostoly s nástennými maľbami Stará Halič, Ľuboreč, Turičky.
Ľudovú kultúru a folklór dokumentujú Novohradské múzeum v Lučenci, mestské múzeá vo Fiľakove, Poltári, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni.

Turistické centrá

V letných mesiacoch vám poskytnú možnosti rekreácie vodná nádrž Ružiná v stredisku Divín a termálne kúpalisko Dolná Strehová s vybudovanými športoviskami. Využiť môžete ubytovanie na súkromí, v kempe či chatkách. Na Ružinej sa každoročne koná hudobný festival Ružiná fest v rámci podujatí s názvom Orange music summer.

Prirodzeným centrom Novohradu je okresné mesto Lučenec s historickými dominantami, medzi ktoré patrí synagóga, budova radnice, budova mestského hotela Reduty a historické jadro Kubínyiho námestia, ktoré je pamiatkovou zónou. Z historického pohľadu je zaujímavé tiež mestečko Fiľakovo so svojím hradom a dvoma kaštieľmi.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:03