Slovensko Slovensko regióny Dolné Považie | región
Dolné Považie | región PDF Tlačiť E-mail
Región Dolné Považie leží na území Trnavského kraja. Tvoria ho okresy Hlohovec, Trnava, a Pezinok. Dolné Považie zo severu nadväzuje na región Stredného Považia, z východu susedí s Ponitrím a z juhu prechádza do Podunajského a Bratislavského regiónu. Zo západnej strany hraničí so Záhorím.Geografia

Územie Dolného Považia je prevažne nížinaté. Na západe sa z nížiny dvíha hrebeň Malých Karpát s najvyšším vrchom Záruby 768 m.n.m..

Prečo navštíviť Dolné Považie?

  1. Historické centrum mesta Trnava.
  2. Malokarpatská vinohradnícka oblasť s podujatiami Deň otvorených pivníc či septembrové vinobrania.
  3. Tradičná husacina v Slovenskom a Chorvátskom Grobe.
  4. Smolenický zámok a hrad Červený kameň.

Centrá turistického ruchu

Trnava je zaujímavá svojím historickým centrom, ktoré je sídlom najvyšších slovenských cirkevných orgánov, vďaka čomu dostala prezývku Slovenský Rím.

Na úpätí Malých Karpát v regióne Dolné Považie sa rozprestiera Malokarpatská Vinohradnícka oblasť, ktorá patrí spolu s Tokajskou vinohradníckou oblasťou k najznámejším a najkvalitnejším vinohradníckym oblastiam Slovenska. Jej prirodzeným centrom je historické mestečko Pezinok s množstvom vinárničiek a pivníc. V Pezinskom kaštieli nájdete aj slovenský národný archív vín. V blízkosti Pezinka sa nachádzajú nemenej známe vinohradnícke mestečká Svätý Jur a Modra, so svojou rekreačnou oblasťou – Harmónia.

Za zmienku stoja aj neďaleké obce Slovenský a Chorvátsky Grob, ktoré sa špecializujú na chov a prípravu pečených husí s lokšami a sladkou červenou kapustou. Dobrota, ktorá je pre vinársky kraj ako stvorená.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 19:46