Slovensko Turistika správy Najstaršia zvernica na Teplom Vrchu je vyhľadávaná
Najstaršia zvernica na Teplom Vrchu je vyhľadávaná PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 25 September 2011 20:06
Medzi turisticky vyhľadávané destinácie okresu Rimavská Sobota patrí aj najstaršia zvernica na Slovensku v obci Teplý Vrch. Spravuje ju štátny podnik Lesy Slovenskej republiky. Ako pre TASR potvrdil riaditeľ odštepného závodu v Rimavskej Sobote Richard Jakubička, návštevnosť mala aj tento rok stúpajúcu tendenciu.
Zvernicu obnovili do súčasnej podoby v roku 1968. Rozlieha sa na ploche 956 hektárov. Chovajú tam najmä danieliu zver. Chovné kusy týchto zvierat doviezli z Malých Karpát a z niektorých českých zverníc. V roku 1975 časť zvernice vyčlenili pre chov muflónej zveri. Jej základ pochádza z chovov na Slovensku. "Návštevnosť zvernice musíme čiastočne regulovať. Hoci história jej založenia siaha do začiatku 17. storočia a je tam množstvo kultúrnych pamiatok, musíme dbať aj na pokoj zveri. Návštevníkov síce pri pohybe po náučnom chodníku neobmedzujeme, no pred túrou sa nám musia ohlásiť," vysvetlil Jakubička. Zvernicu napriek obmedzeniu navštívilo aj túto sezónu niekoľko stoviek turistov. Do jej propagácie pritom nemusia vôbec investovať. Už teraz nedokážu pre kapacitné obmedzenia uspokojiť všetkých záujemcov. Ľudia sa pritom do zvernice radi vracajú aj opakovane a atrakciu pritom odporúčajú aj svojim známym.
V areáli zvernice je aj niekoľko lesníckych chát, ktoré si môžu návštevníci prenajať. Túto sezónu sa len v nich vystriedalo približne 200 ľudí. "Nedá sa hovoriť o číslach zisku, pretože naši pracovníci, ktorí sa starajú o turistov, majú aj ďalšie povinnosti. To, čo vyberieme od ľudí, následne investujeme do obnovy chát. Vďaka tomu udržiavame stavby v prevádzkyschopnom stave. Ak by sme však boli na prenájme chát stratoví, určite by sme ich neprevádzkovali. Nedovolilo by nám to hospodárenie podniku," povedal Jakubička. Pre turistov plánujú vo zvernici postaviť aj malú oboru pre danieliu zver. Má byť ohradená čiastočne pletivom a využiť chcú aj zachované oborové murivo. Ďalšou atrakciou má byť aj odchytné miesto danielej zveri. "Máme v pláne viacero vecí, ktoré chceme vybudovať, no na to nám nestačia peniaze od turistov. Podľa toho, ako sa nám podarí naplánovať peniaze z ostatných činností, budeme nielen vymieňať opotrebované časti zariadenia zvernice, ale aj budovať nové," dodal Jakubička.
Teplý Vrch 25. septembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie