Slovensko rôzne správy Zobor čaká na jarné čistenie v sobotu
Zobor čaká na jarné čistenie v sobotu PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 13 Apríl 2012 00:00

21. apríla 2012 sa v Nitre uskutoční Jarné čistenie Zobora, ktoré organizuje Nitriansky horský spolok (NIHOS) v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie a mestom Nitra. Je to už šiesty ročník podujatia konajúceho sa v Nitre v jarnom období. V minulosti sa ho zúčastnili stovky dobrovoľníkov, turisti, milovníci prírody, žiaci a študenti škôl. 

Jarné čistenie Zobora 2012 finančne podporil Nadačný fond Tesco pre zdravšie mestá v Nadácii Pontis. Jeho začiatok je o 9:00 hod. pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada na Zobori (Liečebným ústavom). Pre všetkých účastníkov budú k dispozícii pracovné rukavice a vrecia na odpad. Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov a vychádzok zanechávajú nezodpovední návštevníci. Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu. Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Okrem dobrého pocitu bude odmenou pre dobrovoľníkov tlačený sprievodca o Náučnom chodníku Zoborské vrchy a občerstvenie.
Nad tohoročným čistením Zobora opätovne prevzal záštitu primátor mesta Nitry Jozef Dvonč, ktorý sa ho osobne aktívne zúčastní. Na adresu tohto podujatia a súvisiacich aktivít mesta poznamenal: „Úprimne obdivujem zanietenie a energiu organizátorov z NIHOSu, ktorú vynakladajú v rámci prípravy tejto prospešnej akcie. Vyčistí a skrášli sa tak Zobor pre obyvateľov a návštevníkov mesta. Rovnako aj my chceme a všetko robíme pre to, aby mesto Nitra a jeho okolie svojou históriou, atmosférou, pekným a čistým prostredím prilákalo mnoho návštevníkov, a súčasne aby sa tu obyvatelia cítili príjemne a bezpečne.“ 
Sprievodnou akciou čistenia bude prezentácia mestského cyklobusu, ktorý je spoločným projektom mesta Nitra a prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy, spoločnosti Veolia Transport Nitra. Cyklobus začal počas veľkonočného víkendu po zimnej prestávke opäť premávať. Partnerom prezentácie je Dolomity Bike Nitra. 
Člen NIHOSu a PR manažér podujatia Radovan Baláž si cení účasť ľudí, ktorých pravidelne oslovuje myšlienka čistenia Zobora a zapájajú sa do nej v rámci svojho voľného času. Zároveň dodal: „V mene organizátorov by som rád pozval širokú verejnosť na Jarné čistenie Zobora, ktorého cieľom je skrášliť prírodu blízkeho okolia mesta Nitry. Neváhajte a príďte pomôcť prírode nad Nitrou. Nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva.

NITRA 13. apríla (WBN/PR)

V sobotu 21. apríla 2012 sa po roku opäť stretli ľudia ochotní pomôcť s čistením prírody nad Nitrou, so zbieraním odpadkov na území Zoborských vrchov. Približne 120 dobrovoľníkov sa nedalo odradiť ranným mrholením, horším počasím a zišli sa pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada (liečebným ústavom). V dopoludňajších hodinách vyčistili turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od odpadu, ktorý tam počas roka zanechali nezodpovední návštevníci. Zároveň sa podieľali aj na likvidácii čiernych skládok v prírodnej rezervácii Lupka a nad mestskou časťou Dražovce. Potvrdila sa skutočnosť z minulého roka, keď sa vyzbieralo menej odpadu v okolí turistických chodníkov a väčšiu časť tvoril odpad z nelegálnych skládok, ktoré sú veľkým pretrvávajúcim problémom. 
Výsledkom práce dobrovoľníkov boli skoro tri veľkokapacitné kontajnery plné odpadu rôzneho druhu. „Jednak to bol bežný „turistický“ odpad, ale na skládkach nachádzame najmä väčší odpad z domácností a priemyselných prevádzok. Zaujímavosťami tohoročného čistenia bola časť jedálenského servisu, gril, bábiky, kočíky, pneumatiky, autodiely z autoservisov, nefunkčná stará munícia a pod vrcholom Pyramídy pozostatky pôvodnej lanovky. Je neuveriteľné a smutné zároveň, čo sú ľudia schopní vyhodiť do prírody,“ komentoval výsledky Jarného čistenia Zobora predseda Nitrianskeho horského spolku (NIHOS) a ochranár Patrik Együd. Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečilo mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Účastníkom čistenia bolo na záver poskytnuté občerstvenie a k dispozícii pre nich boli tiež materiály venované ochrane prírody vrátane sprievodcu o Náučnom chodníku Zoborské vrchy. 
PR manažér podujatia, Radovan Baláž z NIHOS uviedol: „Sme radi, že sa čistenia každoročne zúčastňujú všetky generácie - dospelí, seniori, ale aj deti a tínedžeri, učitelia so svojimi žiakmi. Našim cieľom je šírenie osvety medzi ľuďmi, určitá environmentálna výchova. Chceme pozitívne vplývať na verejnosť, najmä mladých, so zámerom a nádejou, že sa znečisťovanie prírody časom bude znižovať.
Jarné čistenie Zobora zorganizoval Nitriansky horský spolok v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie a mestom Nitra. Bolo realizované s podporou Nadačného fondu Tesco pre zdravšie mestá v nadácii Pontis. V rámci čistenia sa uskutočnila i prezentácia mestského cyklobusu, ktorý nedávno začal svoju druhú sezónu. Záujemcovia sa vďaka nemu bezpečne prepravia so svojimi bicyklami do parku na Sihoti, prípadne k liečebnému ústavu, odkiaľ môžu vyrážať na cyklotúry v prírode.

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 02 Máj 2012 14:44