Slovensko rôzne správy Vo Východnej opäť prevetrajú ľudové kroje
Vo Východnej opäť prevetrajú ľudové kroje PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 28 Jún 2012 18:21

Už tento piatok sa začína 58. ročník Folklórneho festivalu Východná. Najstarší a najrozsiahlejší celoslovenský folklórny festival odštartuje v piatok o 15:00 Pozvánkou do Východnej na námestí v Liptovskom Mikuláši. 

Východná sa tradične koná v posledný júnový víkend, tento rok od 29. júna do 1. júla. Predstaví viacero noviniek, ako napríklad mnohé interaktívne programy. Ako ďalej agentúru SITA za organizátorov informoval František Morong, na Východnú príde takmer 1500 účinkujúcich zo Slovenska, ale aj z Bulharska, Gruzínska a Maďarska.

"Na vyše desiatich miestach v areáli amfiteátra i mimo neho budú môcť milovníci ľudového umenia obdivovať v pätnástich programoch vystúpenia dedinských folklórnych skupín, folklórnych súborov, talentovaných detí v tvorivých dielničkách i na pódiách. 

Jedným z príťažlivých podujatí bude účinkovanie folklórneho súboru Lúčnica s programom Lúčnica – môj život venovaný osemdesiatym piatym narodeninám profesora Štefana Nosáľa," opísal program blížiaceho sa folklórneho festivalu Morong. 

Medzi zaujímavosťami tohtoročnej Východnej sú programy: Z rodu valaského, detský hudobný program Tak ma mamka naučila, program zahraničných folklórnych súborov Hosť do domu, či dvadsaťročná Šaffova ostroha. Morong upozornil aj na vystúpenie folklórneho súboru Technik - víťaza celoštátnej súťaže folklórnych súborov a medzinárodnej súťaže na prestížnom Duna Karnevale v Maďarsku, s programom Folklove a na záverečný galaprogram Podobenky z Východnej. 

"K príťažlivým súčastiam programu bude nepochybne patriť vystúpenie reprezentanta world music Pressburger Klezmer Band, maďarskej rómskej kapely a tanečníkov Partno Graszt, ale aj ľudovej hudby Muzička s krstom ich nového CD so spevákmi z Rejdovej, či výuky ľudových tancov, bez ktorých by atmosféra Folklórneho festivalu Východná nebola úplná," zdôraznil ďalej. 

Popri scénických vystúpeniach Východná návštevníkom ponúkne prezentáciu salašníctva a ovčiarskych prác spojenú s ochutnávkou ovčieho syra a bryndze. Otvorí sa aj Tradičná kuchyňa, Jarmok remesiel, tvorivé dielne Urob si sám vo Východnej. Špeciálne programy a dielne budú určené i deťom. Tak ako po minulé roky, tak i tento sa budú tvoriť veľkorozmerné plastiky v rámci programu Kresané do dreva. Podrobné informácie o programe festivalu sú zverejnené TU.

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie