Slovensko rôzne správy V Nitre ocenili belgičanovu pieskovú sochu
V Nitre ocenili belgičanovu pieskovú sochu PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 03 Júl 2011 00:00

Cenu festivalu pieskových sôch Golden Sand Festival si odniesol Belgičan Enguerrand David za svoje abstraktné dielo.

Festival otvorili dnes v obchodnej Galérii Mlyny v Nitre. Verejnosť môže obdivovať osemnásť obrích sôch z morského piesku, z toho osem je súťažných.

Fotky ©

Vytvorili ich sochári z ôsmich krajín sveta – Japonska, Portugalska, Írska, Belgicka, Talianska, Holandska a Slovenska. O víťazovi festivalu rozhodla odborná porota na čele s predsedom Janom Saudekom a čestným členom Petrom Dvorským.

Na druhom mieste sa umiestnil Talian Gianni Schiumarini a na treťom Slovák Martin Pokorný. Na svojich sochách umelci pracovali priamo pred očami verejnosti od 27. júna. Výstava potrvá do 14. augusta. Návštevníci môžu hlasovať do 13. augusta za najkrajšiu sochu festivalu a zapojiť sa tým do súťaže o ceny.

Svätoplukovo námestie zdobí devätnásta, najväčšia socha, ktorá stvárňuje svätých Konštantína a Metoda. Je kópiou kamenného súsošia na Nitrianskom hrade. Sochu vysokú zhruba 5,5 metra vytvoril český sochár pôsobiaci v Portugalsku Radovan Živný, ktorý je zároveň umeleckým šéfom festivalu.

Jej výškou chce prekonať svoj vlaňajší rekord z Golden Sand Festivalu v Čechách, kedy vytvoril piesočnú kópiu morového stĺpu, ktorý sa nachádza na hlavnom námestí v Olomouci. Zapísal sa tým do Českej knihy rekordov. Socha bola vysoká 5,265 metra. Živný vyjadril spokojnosť s organizáciou festivalu a povedal, že budúci rok by ho rád v Nitre zopakoval. „Sochárstvo z piesku nemá dlhú tradíciu, ešte sa len vyvíja, preto sú projekty ako je tento festival dôležité, aby sa toto umenie dostalo do povedomia ľudí,“ skonštatoval piesočný sochár z Japonska Katsuhiko Chaen, ktorý sám organizuje vo svojej domovine takéto súťaže.

Výstava sa koná v rámci mestských slávností Nitra, milá Nitra pod záštitou primátora Jozefa Dvonča a riaditeľa Opery Slovenského národného divadla Petra Dvorského. Dvorský prijal pozvanie byť členom poroty podľa svojich slov hlavne zo zvedavosti. „Ako chlapec som sa aj ja hral v piesku, títo páni umelci sa vrátili do svojich detských čias,“ povedal.

NITRA 3. júla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 08 August 2011 09:45
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie