Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy V Nitre dokončili rekonštrukciu historického Župného domu
V Nitre dokončili rekonštrukciu historického Župného domu PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 15 November 2011 00:00

Po dvoch dekádach rekonštrukcie dnes otvorili zadné krídlo Župného domu v Nitre s jedinečnou koncertnou a zasadacou sálou. Nitriansky samosprávny kraj si tu dnes slávnostným zasadnutím pripomenul 10. výročie svojej existencie.
Rekonštrukcia kultúrnej pamiatky Župného domu stála päť miliónov eur, z toho väčšinu investoval kraj a ministerstvo financií.


Interiér po rekonštrukcii pod dohľadom pamiatkarov vyzerá ako na začiatku 20. storočia. Architekt sem umiestnil zachovaný historický nábytok, lustre, steny sú vyzdobené v secesnom štýle, ostatné prvky doplnil v rovnakom slohu. Akustika koncertnej sály je výnimočná, zhodli sa na tom viacerí odborníci. „Táto sála má najlepšie akustické priestory určite v Nitre a po Redute, myslím, že aj na Slovensku,“ vyzdvihol Nitriansky župan Milan Belica.

Sála pre zastupiteľstvá

Kraj získal rekonštrukciou Župného domu prvý raz od svojho vzniku vlastnú rokovaciu sálu pre zastupiteľstvá. Doteraz si prenajímal priestory v Spojenej škole na Slančíkovej ulici. Ako informoval médiá predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ondrej Ščurka, v rámci koalície je dohoda, že túto sálu budú poslanci využívať len do výstavby nového sídla úradu kraja. Potom budú zasadať tam a Župný dom poslúži na reprezentatívne účely a slávnostné zasadnutia. Novú budovu pre úradníkov ide župa stavať za 10 miliónov eur pri Univerzite Konštantína Filozofa.

Župný dom sa nachádza v centre mesta a viacerí poslanci sa obávajú problémov s parkovaním. Belica im odkázal, že parkovať môžu pri Zimnom štadióne, odkiaľ je to pešo k župnému domu len kúsok a môžu tak mať „rannú rozcvičku.“

Pôvodne neskorobaroková palácová stavba Župný dom vznikla v roku 1777 ako sídlo Nitrianskej župy, túto funkciu plnila s menšími prestávkami do roku 1945. V súčasnosti tu sídli župan a Nitrianska galéria. Objekt je podľa Belicu jedinečný už tým, že je jedinou takouto historickou stavbou na Slovensku, kde aj dnes sídli predstaviteľ kraja.

Na opravu čaká ešte len posledný blok Župného domu zo strany Jesenského ulice. Kraju sa na tento účel podarilo získať peniaze z eurofondov a v súčasnosti sa končí verejné obstarávanie na dodávateľa stavby. „Ja osobne som veľmi rád, že Nitriansky samosprávny kraj dokázal z vlastných finančných prostriedkov zrekonštruovať túto historickú budovu a verím, že krídlo z Jesenského ulice sa nám podarí zrekonštruovať do konca tohto volebného obdobia,“ povedal krajský poslanec Ján Vančo (KDH). Rekonštrukcia by mala zhruba trvať rok alebo rok a pol.

NITRA 15. novembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 19 November 2011 19:33