Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy V Martine priučia tajomstvu rôznych remesiel.
V Martine priučia tajomstvu rôznych remesiel. PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 10 August 2010 11:27
Vyrábať šperky, piecť medovníky či tkať - to všetko sa môžu naučiť návštevníci Slovenského národného múzea v Martine. Druhú časť letnej sezóny spestrí múzeum návštevníkom tvorivými dielňami na tému ľudovej kultúry a prezentáciou zvykov spojených so zberom úrody. Každý utorok sa priučia tajomstvu rôznych remesiel – od výroby šperku cez pečenie medovníkov po spracovanie textilu a maľbu na sklo. Vrcholom martinského leta bude už tradične podujatie Dožinky v Múzeu slovenskej dediny prezentujúce tohtoročnú úrodu, ale aj ľudové pracovné postupy a tradície, ktoré sú už v dnešnej spoločnosti veľmi zriedkavé.

V utorok o 10:00 sa v SNM v Martine – Etnografickom múzeu na Malej Hore začne Drotárska tvorivá dielňa s Martou Filovou. Návštevníci sa naučia pracovať s drôtom a vyrábať z neho rôzne šperky. Nemusia si nosiť nič, len dobrú náladu a možno kamienok, ktorý si chcú odrôtovať, informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM. Podvečer po 16:00 ukončí deň beseda s autorkou, ktorej šperky videli návštevníci nedávno aj v Izraeli.

O týždeň neskôr v utorok 17. augusta od 10:00 budú priestory Etnografického múzea rozvoniavať výtvormi Márie Balačinovej. Neprezradí síce recept na svoje medovníčky, ale naučí návštevníkov umeniu ich zdobenia. Zároveň poradí, ako sa o ne starať, aby vydržali čo najdlhšie a večer po 16:00 povie, kde nachádza inšpiráciu a kde všade už bola prezentovať slovenské medovnikárske remeslo.

Predposledný augustový utorok bude patriť Textilnej tvorivej dielni, v ktorej sa záujemcovia naučia tradičné postupy na výrobu tkaníc na prstoch alebo na doštičke. Tieto techniky predvedú pracovníčky múzea a večer o 16:00 je na programe stretnutie s Alžbetou Gazdíkovou, ktorá návštevníkov oboznámi s tajomstvami fondu ľudového odevu a textilu. Sériu tvorivých dielní a prednášok ukončí posledný utorok v mesiaci 31. augusta workshopom venovaným maľbe na sklo. Začne sa o 10:00 a dielňu znovu povedú pracovníčky múzea.
Všetky tvorivé dielne a besedy sa uskutočnia v budove SNM v Martine - Etnografickom múzeu na Malej Hore. Vstupné na tvorivé dielne je započítané vo vstupnom do múzea. Na celodenné podujatie Dožinky pozýva SNM v Martine do Múzea slovenskej dediny 22. augusta. Už tradične sa na konci augusta zaplní skanzen v Jahodníckych hájoch ukážkami sezónnej úrody. Návštevníci podujatia budú môcť pozorovať postupy, ktorými sa v minulosti plody zbierali a spracovávali. Pripravené budú aj ochutnávky tradičných jedál. Po celý deň sa zároveň budú predávať výrobky ľudových remeselníkov.

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 17 August 2010 20:37
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie