Slovensko Lyžovanie správy V Jasnej vymenia lanovku za 13 miliónov EUR
V Jasnej vymenia lanovku za 13 miliónov EUR PDF Tlačiť E-mail
Kabínkovú lanovku, známu medzi lyžiarmi pod označením vajíčko, v Jasnej v lokalite Otupné – Brhliská nahradí už v nasledujúcej zimnej sezóne 2009/2010 nová kabínková lanovka s dvojnásobnou prepravnou kapacitou.
TASR o tom dnes informovala marketingová riaditeľka nízkotatranského lyžiarskeho strediska Katarína Šarafínová. „Medzi tradičnými návštevníkmi veľmi populárne vajíčko, podľa typického tvaru kabínok, jedinečné zariadenie svojho druhu, slúžilo úctyhodných 25 rokov. Táto jednolanová dráha prepravila počas svojej prevádzky viac ako pol milióna lyžiarov. Bola doslova atrakciou najmä pre deti,“ spresnila Šarafínová. V týchto dňoch sa začína demontáž spomínanej lanovky. „Mimochodom, všetky vajíčka definitívne nekončia. Pár ich zostane v Demänovskej doline ako nostalgická spomienka a originálne lákadlo pre turistov. Ostatné budú ekologicky recyklované,“ zdôraznila Šarafínová.

Starú lanovku nahradí moderná lanová dráha s odpojiteľnými kabínkami pre osem osôb a prepravnou kapacitou 2400 osôb za hodinu. Náklady na výstavbu predstavujú 13 miliónov eur (391,6 miliónov Sk). S celkovou dĺžkou 1930 m pri prevýšení 320 m bude oproti pôvodnej o 328 m dlhšia. Zároveň sa buduje aj predĺžená zjazdovka s mimoúrovňovým riešením križovatky s cestou pomocou tunela pre automobilovú dopravu.

Jasná 7. septembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.