Slovensko rôzne správy V Bratislave korunovali Máriu Teréziu po 270 rokoch
V Bratislave korunovali Máriu Teréziu po 270 rokoch PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 27 Jún 2011 12:21

Bratislava si pripomenula 270. výročie korunovácie panovníčky habsburskej monarchie Márie Terézie, ktorá na trón nastúpila 25. júna 1741.

Slávnostným obradom korunovácie Márie Terézie dnes vyvrcholili Korunovačné slávnosti v Bratislave. Panovníčku stvárnila mladá herečka z divadla Aréna Gabika Marcinková, rolu ostrihomského arcibiskupa na seba už tradične vzal herec František Kovár.


Stopäťdesiatčlenný korunovačný sprievod odetý v dobových kostýmoch sa spoločne s budúcou kráľovnou vybral o 15:30 z Bratislavského hradu na Hlavné námestie uličkami starej Bratislavy. Iba niekoľko minút pred príchodom sprievodu uvítal všetkých prítomných organizátor podujatia Miroslav Vetrík z občianskeho združenia Korunovačná Bratislava. K zhromaždeným prehovoril i primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky Ján Figeľ, ktorí vyzdvihli mnohé z reforiem Márie Terézie a pripomenuli, že je nutné spoznávať a rozvíjať históriu národa.

Po slávnostnom nástupe a úvodných slovách ostrihomského arcibiskupa Imricha Esterházyho bola Mária Terézia odetá do plášťa svätého Štefana a opásaná mečom. Po pomazaní sväteným olejom a slávnostnej prísahe ju pred zrakmi zhromaždenej šľachty i pospolitého ľudu korunovali svätoštefanskou korunou a odovzdali jej žezlo a krajinské jablko. Po skončení viac ako polhodinu trvajúcej ceremónie sa celý sprievod a väčšina prítomných divákov presunula na Hviezdoslavovo námestie, aby sledovali druhú časť obradu.
Fotky pred korunováciou

Na korunovačnom pahorku, ktorý bol situovaný na Hviezdoslavovom námestí prisľúbila panovníčka ochranu, spravodlivosť a čestné zaobchádzanie všetkým svojim poddaným. Po krátkom príhovore nasledovalo pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy, konkrétne grófa Františka Esterházyho, grófa Michala Erdédyho, grófa Alexandra Zichyho, urodzeného pána Jakuba Zmeškala a baróna Sebastiána Zaia.

Korunovačné slávnosti vyvrcholia o 21:30 ohňostrojom na Hviezdoslavovom námestí. Pre všetkých prítomných je do tohto času pripravený sprievodný program v podobe ľudovej veselice, dobových stánkov a šachovej partie medzi primátorom mesta Bratislava Milanom Ftáčnikom a prvým podpredsedom vlády a ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoje Slovenskej republiky Jánom Figeľom.

Dramaturgia Korunovačných slávností je koncipovaná chronologicky. Podujatie sa začalo v roku 2003, kedy v Dóme sv. Martina korunovali Maximiliána II. Toho si zahral herec Matej Landl. O rok neskôr korunovali jeho manželku Máriu Španielsku v podaní Anny Šiškovej. V roku 2005 prijal korunu Rudolf II., ktorého si zahral Ady Hajdu. V roku 2006 sa ako korunovaný panovník Matej II. predstavil Martin Nikodým. V roku 2007 korunovali už na Hlavnom námestí jeho manželku Annu Tirolskú, ktorú stvárnila Zuzana Fialová. O rok neskôr korunovali kráľa Ferdinanda II., ktorého si zahral Maroš Kramár a minulý rok si panovníkov zahrala dvojica Ivana Surovcová a Filip Tůma. Tohto roku bolo pôvodne trojdňové podujatie skrátené na jedno popoludnie, pričom zmeny nastali i v prípade jeho termínu a dramaturgie. V prípade, že by organizátori rešpektovali pôvodnú koncepciu, nasledovala by tretia manželka Ferdinanda III., Mária Eleonóra.
Fotky po korunovácii

Mária Terézia bola uhorskou (Mária II. Terézia) a českou kráľovnou z rodu Habsburgovcov. Jej celý titul znel Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska. V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského, ktorému porodila 16 detí. Za svojho života sa zaslúžila o mnohé ekonomické a školské reformy, podporovala rozvoj obchodu a poľnohospodárstva a okrem iného zreorganizovala i armádu.

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY)

Fotografie TojeSlovensko.sk

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 27 Jún 2011 13:55