Slovensko rôzne správy V Bojniciach má vyrásť obrovský zábavný park
V Bojniciach má vyrásť obrovský zábavný park PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 16 Máj 2010 17:12
Tematický park zábavy a oddychu, ktorý bude patriť medzi najväčšie v strednej Európe, pod názvom Krajina legiend má v najbližších rokoch vyrásť v Bojniciach. Projekt novej voľnočasovej destinácie pripravuje firma Kastor, s. r. o.,
Bratislava, v úzkej spolupráci s mestami Bojnice a Prievidza. Prirodzeným dopadom projektu bude nielen posilnenie pozície Bojníc ako zaujímavej turistickej destinácie, ale najmä vytvorenie stabilných pracovných miest v regióne, ktorý je momentálne postihnutý vysokou mierou nezamestnanosti, informovala konateľka spoločnosti Jarmila Grujbárová.

Rozloha areálu novej zábavnej destinácie je 42 hektárov (ha), z toho 31 ha bude tvoriť samotný tematický park. Pri celkových investíciách v rozsahu 250 až 290 miliónov eur vytvorí 1400 stálych pracovných miest a 600 sezónnych. Predpokladaná návštevnosť je 1,3 až 1,5 milióna osôb ročne. Týmito svojimi parametrami sa Krajina legiend zaradí medzi 20 najväčších tematických parkov v Európe.

Od počiatku prác na projekte spoločnosť Kastor spolupracuje s renomovanými zahraničnými firmami, ktoré majú skúsenosti s projektovaním a budovaním parkov v Európe a vo svete. Jedným z konzultantov je aj spoločnosť MaxMakers zo Švajčiarska, ktorá participovala na príprave a realizácii jedného z najúspešnejších tematických parkov v Európe, Europarku v Nemecku, ako aj ďalších podobných projektoch, konštatovala. Podľa slov Grujbárovej po dvoch rokoch prípravných prác má Kastor pripravené a tiež vysporiadané pozemky, územné rozhodnutie a projekty dizajnu objektov budúceho parku. V týchto dňoch sa už pripravuje projektová dokumentácia potrebná na vydanie stavebného povolenia. Cieľom spoločnosti je začať už v budúcom roku stavebné práce.

Výstavba parku bude svojím rozsahom zaujímavou príležitosťou pre stavebné a technologické firmy, pričom sa predpokladá, že už počas výstavby bude podporovať približne 600 pracovných miest v rámci subdodávateľských vzťahov. V súvislosti s realizáciou tohto významného projektu v oblasti cestovného ruchu a vzhľadom na rozsah a význam investície pre Slovensko spoločnosť Kastor podala žiadosť o investičnú pomoc na Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, kde momentálne prebieha jej posudzovanie, dodala Grujbárová.

Skutočnosť, že mesto Bojnice už vydalo spoločnosti Kastor územné rozhodnutie a poskytlo investičné stimuly, potvrdil TASR zástupca primátora mesta Zdenko Priehoda. Bojnice a celú hornú Nitru s turistický atraktivitami, akými sú dominantný Bojnický zámok, tamojšie termálne kúpele či zoologická záhrada, ale aj pekná príroda, môže vybudovaný park ešte viac zviditeľniť v rámci celej Európy. Projekt je podľa neho zaujímavý aj tým, že prinesie nové pracovné príležitosti, pretože investor prisľúbil, že na výstavbu bude využívať miestne stavebné kapacity, povedal Priehoda.

Bojnice 11. mája (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.