Slovensko Turistika správy V Beckovských Skaliciach otvorili náučný chodník
V Beckovských Skaliciach otvorili náučný chodník PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 30 Máj 2010 15:49
Pri obci Beckov otvorili náučný chodník, priblíži, ako sa starať o jednotlivé chránené biotopy. V prírodnej rezervácii Beckovské Skalice pri obci Beckov otvorili prvý náučný chodník s tematikou starostlivosti o chránené územie.
Ochrancovia prírody na ňom osadili sedem informačných panelov, ktoré popisujú spôsoby starostlivosti o jednotlivé biotopy, ktoré sa v Beckovských Skaliciach nadchádzajú. Ide o sprašové steny, kameňolom, lúky a pasienky, ornú pôdu ležiacu úhorom, lesy, či ovocný sad. Na chodník vedie značkovaná trasa z obce Beckov. “Každý biotop si vyžaduje osobitný prístup, okrem poukázania na vhodné a nevhodné spôsoby starostlivosti je popísaný spôsob, akým sa oň stará naše združenie. Posledný panel je venovaný krajine pred príchodom človeka a zmenenej jeho činnosťou,” povedala Katarína Hlavatovičová z občianskeho združenia Pre prírodu z Trenčína.

Chodník pomohli vytvoriť aj pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty a Slovenského zväzu ochrancov prírody. Na chodník získali príspevok z nórskych fondov a nadácie Ekopolis. Prírodná rezervácia Beckovské Skalice má výmeru 29,5 hektára. Za rezerváciu ju vyhlásili pred siedmimi rokmi po snahe ochranárov o zachovanie “ostrova pestrej prírody v urbanizovanej krajine stredného Považia.” Pre zachovanie územia je nevyhnutná nielen jeho zákonná ochrana, ale najmä vhodné využívanie a obhospodarovanie. Združenie Pre Prírodu, ktoré je vlastníkom alebo prenajímateľom časti rezervácie, zabezpečuje obhospodarovanie rezervácie spoločne so Štátnou ochranou prírody SR, Základnou organizáciou Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Beckov, obcou Beckov, dobrovoľníkmi a priaznivcami z radov verejnosti, informovala Hlavatovičová.

TRENČÍN 24. mája (WEBNOVINY) – SITA

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.