Slovensko Turistika správy Začiatok turistickej sezóny v slovenských národných parkoch
Začiatok turistickej sezóny v slovenských národných parkoch PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 14 Jún 2011 11:19

Akciou Čisté hory zameranou na upratovanie tatranskej prírody, čistením okolia Liptovskej Mary, opravovaním turistických chodníkov a spiľovaním suchých stromov ohrozujúcich turistické chodníky sa začali tohtoročné prípravy otvorenia turistickej sezóny v najmenších veľhorách Európy – Vysokých Tatrách. Do projektov zameraných na zvýšenie bezpečnosti na turistických chodníkoch v Tatrách sa zapojilo aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a jeho organizácie.
      Turistická sezóna v najstaršom národnom parku na Slovensku sa začne 15. júna. V dôsledku výrubu suchých stromov a porastov v blízkosti turistických chodníkov bude do nedele 12. júna zatvorený úsek z Hrebienka na Sliezsky dom. Ostatných päť dní pred otvorením sezóny sa budú odstraňovať stromy zo Štrbského na Popradské pleso. V Národnom parku Nízke Tatry budú všetky turistické chodníky sprístupnené bez obmedzenia od 1. júla. „Problém odstraňovania suchých stromov si vyžadoval intenzívnu komunikáciu s predstaviteľmi TANAPu, Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, Štátnych lesov TANAPu a mesta Vysoké Tatry. Preto som rád, že sa veci vyriešili,“ povedal minister József Nagy. Ako zdôraznil: „Slovensko má návštevníkom hôr a národných parkov čo ponúknuť. Je dôležité zaistiť bezpečnosť návštevníkov na turistických chodníkoch. Na druhej strane, návštevníci musia rešpektovať návštevné poriadky v jednotlivých parkoch.“
      Sezóna v ďalších siedmich národných parkoch sa už začala, alebo je blízko otvorenia. Len pred pár dňami sa na území Národného parku Malá Fatra uskutočnila akcia zameraná na čistenie vodných tokov a turistických chodníkov v Dierach a okolí. V národnom parku platí do 15. júna sezónna uzávera chodníkov na Veľký Rozsutec a do doliny Obšívanka. Po tomto termíne tak budú všetky turistické chodníky otvorené bez obmedzení. V Národnom parku Veľká Fatra – v Gaderskej doline sa v týchto dňoch pripravuje akcia zameraná na propagáciu a oboznamovanie sa návštevníkov národného parku s chránenými územiami.
      V Národnom parku Slovenský kras bol 7. mája otvorený nový náučný chodník Krasové javy Hôrky v Gemerskej Hôrke. Sezóna sa začala aj v sprístupnených jaskyniach Domica, Gombasecká a Jasovská. Počas roka budú na území tohto parku pokračovať aktivity riadené klubom slovenských turistov.
      Turistická sezóna na území Pieninského národného parku sa začala už 16. apríla a v máji sa tu uskutočnila akcia určená pre žiakov základných škôl z blízkeho okolia. Jej cieľom bolo prezentáciou filmu o Pieninách vzbudiť záujem o ochranu prírody.
      Turistická sezóna v Národnom parku Muránska planina sa oficiálne začala 23. apríla a 18. júna sa tu uskutoční tradičné podujatie pre verejnosť, s cieľom zviditeľniť krásy prírody národného parku a zvyšovať informovanosť o histórii Muránskeho hradu a miestnej prírode.
      Turistické a náučné chodníky v Národnom parku Poloniny a Slovenský raj sú priechodné a riadne vyznačené od začiatku mája.

 

      Bratislava 10. júna (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.