Slovensko Turistika recenzie Túra na Zelené Pleso – rýchla výhra
Túra na Zelené Pleso – rýchla výhra PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Patrím k turistom, ktorí majú radšej kratšie túry. Nemusím skoro ráno vstávať, aby som sa vrátil pred zotmením, či nosiť plnú poľnú na chrbte potrebnú na viacdenné túry. Viem, že sa tak ochudobňujem o isté druhy zážitkov pravej turistiky, ale nech. Pokiaľ nie som na dôchodku, budem príležitostný turista, ktorý ocení krásne túry s príjemným prevýšením a trvaním do 6 hodín. A práve takou je túra na Zelené Pleso vo Vysokých Tatrách.

Čo urobiť pred cestou?

Nie, že by som na výstup na Zelené pleso prišiel sám. Túru mi poradili dobrí ľudia na fóre hiking.sk, ktorých si predstavujem, že majú to najlepšie termoprádlo, boty, bundu, ešus a tak vôbec... Okrem návštevy fóra na hiking.sk vám pri plánovaní túry určite pomôže Turistická mapa s hikeplannerom, kde si podrobne naplánujete túru kdekoľvek na Slovensku. Pred svojou cestou na hory sa tak dozviete užitočné údaje ako prevýšenie, čas trvania cesty či značenie trasy.

Popis trasy

Zelené pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier. Východiskovým bodom sú Tatranské Matliare alebo autobusová zastávka Biela Voda kúsok za Matliarmi. Prejdenie celej trasy vám zaberie približne 4 a pol hodiny čistého času. Z autobusovej zastávky pri Bielej vode stúpate relatívne nenáročným stúpaním v pásme lesa. Po dvoch hodinkách sa les prehupne do kosodreviny a pred vami sa otvoria krásne Tatranské štíty. Potom je to už len pol hodinka chôdze popri potoku k Chate pri Zelenom plese.

Na chate vám chutne navaria zopár jednoduchých jedál v horolezeckej kuchyni, dobre padne gulášik, slivovica či pivo s krásnym výhľadom na Zelené pleso a Vysoké Tatry. Ak sa nechcete vracať rovnakou cestou naspäť, choďte ďalej na Veľké Biele pleso, vzdialené len čosi vyše polhodinky. Naspäť sa vrátite po modrej trase k autobusovej zastávke Biela Voda alebo do Tatranských Matliarov.

Ak máte chuť, túru na Zelené pleso si môžete predĺžiť aj výstupom na Jahňací štít alebo pokračovaním na Skalnaté pleso a návratom cez Folvarskú poľanu po modrej.

V kocke

Po šiestich hodinách sme boli späť, vrátane príjemnej zastávky na Chate pri Zelenom plese. Dám krk na to, že rýchlu výhru v podobe zážitku z krásnej prírody Vysokých Tatier, dobrého jedla a príjemnej únavy ocení každý príležitostný turista.

Zhrnutie Trasy

1.) Výstup na Chatu pri Zelenom Plese

Trasa: Biela voda (autobusová zastávka, 910 m) – Šalviový prameň (1210 m) – Zelené Pleso (1550 m)
Značenie: žltá značka
Dlĺžka trasy: 7,6 km
Čas výstupu: 2:30 h
Prevýšenie: 650 m
Fotky

2.) Zo Zeleného Plesa na Veľké Biele pleso

Trasa: Zelené Pleso (1550 m) – Veľké Biele pleso (1615 m)
Značenie: červená značka Dlĺžka trasy: 2,1 km
Čas výstupu: 0:30 h
Prevýšenie: 100 m
Fotky

3.) Zostup z Veľkého Bieleho plesa späť na Bielu Vodu

Trasa: Veľké Biele pleso (1615 m) – Šalviový prameň (1210 m) – Pod vyhliadkou (1060 m) - Biela voda (autobusová zastávka, 910 m)
Značenie: modrá a žltá značka
Dlĺžka trasy: 6,7 km
Čas výstupu: 1:30 h
Prevýšenie: 715 m
Fotky

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 08 September 2009 07:37