Slovensko Turistika správy Tatrám podľa sčítania ubudli turisti
Tatrám podľa sčítania ubudli turisti PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 16 August 2010 09:50
Napriek peknému počasiu bolo v Tatranskom národnom parku počas minulotýždňového spočítania menej turistov ako vlani. Po turistických chodníkoch prešlo menej návštevníkov najmä z Poľska a Českej republiky. Potvrdilo to spočítanie turistov vo vysokohorskom prostredí, ktoré zorganizovali Štátne lesy Tatranského národného parku v spolupráci so Správou TANAP. „Z celkového počtu približne 17 000 turistov suverénne prevládali Slováci. Nezvyklo málo bolo Čechov a kým v minulých rokoch Poliaci tvorili až 20 percent z celkovej návštevnosti, tento rok počtom sotva presiahli desaťpercentnú hranicu,“ zhodnotil výsledky námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP Marián Šturcel. Počas minuloročného spočítania bolo vo vysokohorskom prostredí vyše 21 000 turistov.

Najnavštevovanejšou lokalitou Tatranského národného parku je Hrebienok s priľahlými dolinami. K Rainerovej chate prišlo viac ako 3 400 turistov. Väčšina z nich sa vyviezla lanovkou. Z približne 3 000 turistov na Skalnatom plese len asi tristo prišlo pešo. V porovnaní s vlaňajškom málo vyznávačov vysokohorskej turistiky bolo aj na Kriváni - 402, a na vrchole Rysov - 770 turistov, čo môže súvisieť aj s rekonštrukciou Chaty pod Rysmi. V Roháčskej doline v Západných Tatrách bolo okolo 1 100 turistov. Výrazne tu v porovnaní s minulými rokmi chýbali návštevníci z Poľska. Do liptovských dolín TANAP prišla necelá tisícka turistov.

V rovnaký deň sledovali Štátne lesy TANAP aj návštevnosť turistických chodníkov v Pieninskom národnom parku. Podľa Šturcela v deň spočítania prešlo po turistickom chodníku v Prielome Dunajca takmer 2 350 turistov, z toho asi 700 pešo a zvyšok na bicykli. Po vode sa splavilo takmer 6 000 ľudí, väčšinou Poliaci.

Štátne lesy TANAP evidujú návštevnosť v národnom parku od roku 1972. Dôvodom každoročného spočítavania turistov vo vysokohorskom prostredí je zisťovanie nielen zmien v počtoch návštevnosti, ale aj v zaťaženosti jednotlivých lokalít. „Takto získané údaje využívame najmä pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete. Slúžia nám napríklad aj na usmerňovanie zvýšeného dozoru v teréne,“ uviedol Šturcel. Najvyšší počet návštevníkov vysokohorského prostredia za posledných desať rokov zaznamenali vlani. V jeden deň prišlo do Tatier viac ako 21 000 návštevníkov. Najviac, približne 6 000 ľudí, bolo na Hrebienku. Tradične veľa turistov býva aj na Kriváni, Solisku, pri Popradskom plese, na Skalnatom plese, na chate pri Zelenom plese, v Tichej doline na Oraviciach, v Roháčskej doline a v Žiarskej doline. Vlaňajším prekvapením bolo v deň spočítania viac ako 1 300 turistov na vrchole Rysov.

POPRAD 16. augusta (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 17 August 2010 20:35
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie