Slovensko rôzne správy Štýlový doubledecker jazdí už aj v Nitre
Štýlový doubledecker jazdí už aj v Nitre PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 23 Jún 2012 15:57

Po Nitre začal premávať dvojpodlažný autobus, tzv. double-decker. Slúžiť bude pre turistov aj domácich.  Červený autobus v retro štýle je súčasťou mestskej hromadnej dopravy ako nová linka číslo 35.  Jazdí takou trasou, aby ho mohli využívať aj návštevníci Nitry pre vyhliadkovú okružnú jazdu mestom. 

Okruh prechádza od železničnej a autobusovej stanice cez centrum a Chrenovú do Mestského parku na Sihoti, kde je aj kúpalisko. 

Autobus bude jazdiť zatiaľ na skúšku do konca septembra. Od výrobcu si ho požičal dopravný podnik Veolia Transport Nitra, ktorý prevádzkuje v Nitre mestskú hromadnú dopravu. Ak sa osvedčí, Veolia ho kúpi a netradičný autobus bude v Nitre premávať celoročne. 

Autobus namiesto vláčika

Cez leto má double-decker nahradiť turistický vláčik, ktorý v Nitre od tohto roka nepremáva. Jeho prevádzkovateľ mestu oznámil, že sa mu to finančne nevypláca.

Retrobus má 55 miest na sedenie a počas pracovných dní jazdí v 30-minútových intervaloch od 8:00 do 15:00. 

Platí v ňom rovnaká tarifa ako aj v ostatných autobusoch MHD. Cez víkendy bude trasa autobusu aj tarifa iná, jazdiť bude napríklad aj na Zobor a do Dražoviec, kde je významná turistická atrakcia – románsky Kostol svätého Michala Archanjela. 

V spolupráci s Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu bude cez víkendy premávať aj k Slovenskému poľnohospodárskemu múzeu alebo na ďalších trasách, ktoré budú objednané,“ povedal obchodný riaditeľ Veolia Transport Nitra Milan Jankulár. Klimatizácia zatiaľ funguje len na poschodí, v spodnej časti ju ešte doplnia. 


Druhý je v Poprade

Nový poschodový autobus - Doubledecker, ktorý bude premávať v Nitre na linke č. 35, uviedli v utorok do prevádzky na skúšobnú dobu. Nitra, 19. jún 2012. Foto: SITA/Martin Havran

Takýto double-decker premáva spomedzi slovenských miest ešte v Poprade, kde jazdí v modrom prevedení od júna 2011. 

Poschodový autobus sme sa rozhodli vyrábať preto, lebo jeho kapacita je väčšia ako v dlhej 18-metrovej harmonike a je to pohodlnejšie cestovanie,“ povedal Marián Troliga z firmy Troliga Bus, ktorá autobusy vyrába. 

Podľa neho majú dvojpodlažné autobusy na Slovensku budúcnosť. 

„Nevymysleli sme nič nové, lebo v Anglicku to funguje už roky a myslím, že postupne to prejde aj k nám, lebo tá premávka je už tak prehustená, že musíme pristúpiť k nejakým iným opatreniam. Tento autobus je obratný, dobre zahýba aj brzdí,“ skonštatoval Troliga. 

Turistickému vláčiku v Nitre zrejme ešte definitívne neodzvonilo. Veolia má totiž záujem popri dvojpodlažnom retrobuse prevádzkovať aj vláčik. 

„Jedno s druhým sa nebije, pretože double-decker nemá napríklad prístup do hradného areálu, vláčik by robil užší okruh,“ povedala Zuzana Vilčeková z Veolie. Dopravca pôvodne plánoval kúpiť vláčik, ktorý po Nitre už premával. „Tie plány stroskotali na tom, že majiteľ nedokázal predložiť protokol originality, ktorý sme potrebovali k prevádzke. 

V súčasnosti rozbiehame jednania s ďalším partnerom,“ povedala Vilčeková. Ak sa podarí nájsť dohodu, bude možno nový vláčik premávať už túto letnú sezónu. 

NITRA 19. júna (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.