Slovensko Lyžovanie správy Stredisko Ski Drienica-Lysá registruje výrazný prepad tržieb
Stredisko Ski Drienica-Lysá registruje výrazný prepad tržieb PDF Tlačiť E-mail
Lyžiarske stredisko Ski Drienica – Lysá, ktoré sa nachádza neďaleko Sabinova, registruje od začiatku zimnej sezóny oproti predchádzajúcim rokom výrazný pokles počtu návštevníkov. Riaditeľ strediska Dušan Šimko pre TASR uviedol, že na svahoch sa dalo lyžovať už od 19. decembra, záujem bol však malý. Celkové tržby za doterajšie obdobie sú podľa neho na úrovni 40 % minuloročnej sezóny. "Zasiahlo do toho nepriaznivé počasie. Pôsobím tu už viac ako 15 rokov, ale také daždivé Vianoce ešte neboli, aby Prvý a Druhý sviatok vianočný totálne lialo. Aj Silvester tak vyzeral, možno trochu lepší bol, ale nič moc," konštatoval Šimko. V posledný deň roka 2008 bolo na Drienici asi 2000 lyžiarov, teraz to však bolo len asi 500. Lyžiarske centrum prevádzkuje dve strediská, a to Drienicu, ktorá sa nachádza neďaleko obce, a vyššie položenú Lysú. Tie sú od seba vzdialené viac ako tri kilometre a sú prepojené cestou i sedačkovou lanovkou. Prepad tržieb spôsobuje aj skutočnosť, že na Lysej sa v tomto roku ešte nelyžovalo, pretože je nedostatok snehu a nie je tam umelé zasnežovanie.

V súčasnosti sú však už pripravené projekty a prevádzkovateľ hľadá zdroje na jeho vybudovanie. Na nepriaznivom vývoji tohtoročnej lyžiarskej sezóny sa podľa Šimka v neposlednom rade výrazne podpísala aj súčasná hospodárska kríza i to, že do strediska počas sviatkov neprišli zahraniční turisti, najmä z Maďarska a predovšetkým z Poľska. Sčasti je to vraj spôsobené aj tým, že v Poľsku dostávajú finančný príspevok na dovolenky, ktoré absolvujú doma. Riaditeľ strediska je presvedčený, že podobné dotácie by sa mali zaviesť aj v SR, čo by výrazne pomohlo domácim strediskám a peniaze turistov by zostávali na Slovensku.

V minulom roku investoval prevádzkovateľ do zariadení na umelé zasnežovanie približne 166.000 eur. Stredisko v Drienici je momentálne vybavené 10 snežnými delami, pribudlo aj ďalšie pásové vozidlo na úpravu zjazdoviek. V oboch lyžiarskych strediskách je niekoľko zjazdoviek s celkovou dĺžkou 13,2 kilometra a 9 vlekov s kapacitou 6200 osôb za hodinu. Šimko dúfa, že počasie bude priaznivé a v nasledujúcich týždňoch príde do Drienice viac návštevníkov. Prilákať by ich malo aj medzinárodné podujatie Snowboard Fest 2010, ktoré tu v posledných rokoch organizujú vždy koncom februára. Počas neho každoročne navštívi stredisko približne 5000 ľudí.

Drienica 10. januára (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie