Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky recenzie Stará Hora – vinohradnícka osada, kde nič nie je
Stará Hora – vinohradnícka osada, kde nič nie je PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Čo je výnimočné na zopár vinohradníckych domčekoch vo vinárskej osade Stará Hora? Odbočka z hlavnej cesty je biedne značená, autobus sem nechodí, ubytovanie, potraviny, vinotéku a ľudí tu nenájdete. Možno vás privíta zopár ovečiek s bezzubým bačom, ktorí vám na okamih zahatajú cestu. Žiadne veľké atrakcie tu však nehľadajte.


Je Stará Hora naozaj taká diera?

Áno je. Aspoň keď ju navštívite v nedeľné augustové popoludnie. Všetko by však bolo inak:
  • ak by bola otvorená Pivnica nad Špitom, alebo Pivnica u Svätého Urbana,
  • ak by ubytovanie ponúkala zrekonštruovaná Chata pod Lipami,
  • ak by svoje naničhodné dvierka otvorilo Múzeum vinárstva a sprístupnilo aspoň jednu z tufových pivníc,
  • ak by ste Starú Horu navštívili počas slávnosti Svätého Urbana alebo Svätej Anny, kedy nástenka na námestí sľubuje veľkú žúrku za účastí vína, ľudového tanca a miestnych špecialít.
Nič to. Stará Hora ponúka iba malebné vinárske domčeky bez oplotenia, pospájané kľukatými chodníčkami, len tak ledabolo zasadené medzi košaté stromy a vinohrady. A to je dobre. Bilboardy a hypertesco má väčšina z nás doma.
Vinice v Starej Hore

Pamiatková rezervácia

Obec Stará Hora je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a podlieha rovnakému režimu ochrany, ako napríklad známejší Vlkolínec či neďaleké Brhlovce so skalnými obydliami. Pamiatkovo chránené sú jednopriestorové a dvojpriestorové vinohradnícke domčeky so stĺpovým podstením, ktoré sú predstavené pred vytesané pivnice do tufu. Vo väčšine domčekov prakticky nikto nebýva a slúžia, resp. slúžili výhradne na výrobu a skladovanie vína. Zaujímavé je centrum osady, ktoré tvorí malé vretenovité námestie s Kaplnkou svätého Urbana.
Vinárske domčeky
Nová tvár

História

Osada Stará Hora vznikla niekedy v 16. storočí v čase tureckých výprav a bojov. V tejto zalesnenej oblasti nachádzali útočisko obyvatelia Sebechlieb pred nájazdmi Turkov. Na bývanie si kopali do brala diery väčších rozmerov, kde sa ukrývali pred tureckými nebezpečenstvom. Z tohto obdobia bol odvodený aj názov lokality Stará Hora.

V 17. storočí sa začalo v Sebechlebskej oblasti s pestovaním hrozna. Klčovali sa lesné porasty a vysádzali vinohrady. Tak vznikla požiadavka na dobré pivnice na uskladnenie vína. Postupne sa pivnice rozširovali a začali sa stavať nadstavby, ktoré slúžili na obývanie v čase vinohradníckych prác.

Ako sa tam dostať?

Osada Stará Hora sa nachádza medzi mestami Levice a Krupina, len 4 km od obce Sebechleby, ktorej je súčasťou. Ak prichádzate od Krupiny (Hontianske Nemce), treba odbočiť doprava, prvou odbočkou do poľa, hneď za Sebechlebmi (odbočka z tohto smeru nie je značená). Ak prichádzate od Levíc, odbočíte doľava prvou odbočkou pred Sebechlebmi.
Vinárske domčeky
Cyklisti môžu využiť novovybudovanú cyklotrasu, ktorá spája deväť lokalít v piatich obciach od Drážoviec, cez Ladzany, Sebechleby a Hontianske Nemce, až po Kráľovce - Krnišov.

V kocke

Ak máte cestu okolo, skúste sa zastaviť. Sadnite si na lavičku a podumajte, aké by to bolo, stráviť tu víkend.

 Podpor článok na: pošli na vybrali.sme.sk

© tojeslovensko.sk (panjan) - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

avatar mato
0
 
 
Podla tych fotiek to vyzera dost pekne. Odporucam potom omrknut aj skalne obydlia v Brhlovciach vela casu vam to nezaberie ale je to celkom zaujimave.
avatar anonym
0
 
 
kam chodíš na výrazy ako "vretenovité námesie"?? ;-)
avatar panjan
0
 
 
to som opisal z informacnej tabule na namesti, netusim co to znamena :)
avatar mato
0
 
 
zrejme sa vinie ako vretenica, hm? :)
avatar juraj
0
 
 
V Starej Hore uz nik z povodnych obyvatelov nezije, stalo za z nej vikendove sidlo. Preto tam pocas tyzdna nik nebol. My sme tam boli minuly rok v predvecer volneho dna a dostalo sa nam aj ochutnavky, aj vykladu historie, aj asi hodinoveho pokecu s "miestnymi". Krasne miesto, skoda, ze nefunguje to muzeum. Navstevu odporucam naplanovat na volny den.
avatar panjan
0
 
 
Tak to si mal stastie Juraj... my sme navstivili Staru Horu v nedelu popoludni a nedostalo sa nam ani vinka ani pokecu. Mozno sobota, alebo piatok vecer su vhodnejsie dni na navstevu...
avatar juraj
0
 
 
Asi ano. Nedela poobede, to je pre vikendovych navstevnikov take "sup-sup domov, ved zajtra ideme do roboty a este treba oprat". Skoda toho miesta...
avatar Rozo
0
 
 
Na starej hore nikdy nikto nežil, slúžila vždy len ako vinohradnická usadlosť na výrobu a uskladnenie vína.
avatar Kvetka
0
 
 
Úplne s Vami súhlasím, takýchto viníc je na Slovensku neúrekom, nie sú ničím zvláštne
skutočne slúžia len na uskladnenie vína, možno sú výnimočné len tým že raz dvakrát do roka sa tu zabávajú miestny obyvatelia honosne to nazvú, ale keď tam prídete nie je to nič výnimočné. Ľudia tam bezducho blúdia, pozrú si progarm ktorý sa rok čo rok podobá ako vajce vajcu.
avatar Anna
+1
 
 
Kvetka máš pravdu bola som tam včera však nič moc. A to boli oslavy Urbana.
avatar Anna
0
 
 
Stará hora je Stará hora, my sme na ňu hrdí. Je tam kus našej histórie. Treba sa pričiniť, aby to bolo tam lepšie. Kritizovať je najľahšie. Je tam ticho, krásna príroda. Je to jedinečné. Čo ste neboli nikde vo svete, tam si vážia každú "drobnosť"!
avatar Anna
0
 
 
Máte pravdu pani Anna každý kút Slovenska je krásny, nikto však nehaní Vašu históriu ani prírodu. Ide však o Vaše na letákoch a informačných tabuliach konané podujatia, ktoré ako píše Kvetka sa podobajú programom a sú jednotvárne. Je to skutočne len dedinská zábava.
Ja som u Vás bola dvakrát na vinobranie a teraz na Urbana. Okrem duchaplných slov rečníkov a vystúpení folkloristov tam nič iné nebolo.
Pivnice sú len pre svojich hostí obyvateľov a nie pre verejnosť, ktorá tam chce nahliadnuť.
Dokonca sme boli svedkom toho, ako pravdepodobne majiteľka jednej z vraj z najväčších pivníc okríkla jedného pána, že je na súkromnom pozemku a pritom tam chcel len nahliadnuť.
Mali tam však hostí....
avatar matus
+3
 
 
fuuuuu sme sa tam riadne dopili vcera,je tam super...
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Štvrtok, 03 September 2009 07:18