Slovensko Turistika správy Sprístupnili chodník Osadné - Balnica
Sprístupnili chodník Osadné - Balnica PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 10 Október 2010 07:47
Slovensko má prvý medzinárodný lesnícky náučný chodník pomenovaný Udava - Solinka. Jeho trasa vedie cez národnú prírodnú rezerváciu Udava a po hrebeni spája obec Osadné v okrese Snina s konečnou stanicou poľskej lesnej železničky v Balnici, odkiaľ pokračuje pozdĺž toku riečky Solinka. Symbolickým spojením slovenskej a poľskej časti chodníka bolo zviazanie stužiek v národných farbách oboch krajín na štátnej hranici. Chodník sprístupnili v pondelok (27.9.), informoval dnes TASR hovorca podniku Lesy SR, š. p., so sídlom v Banskej Bystrici Peter Gogola. Slovenskú časť spomínaného náučného chodníka lesníci sprístupnili už 18. júla 2008. Má desať zastávok, dĺžku 2,2 kilometra a vedie jedľovo-bukovým lesom. Ten je pozostatkom pôvodných pralesov, ktoré v minulých tisícročiach pokrývali východné Slovensko.
K tejto trase sa teraz pripojili dva poľské úseky náučného chodníka. Nové úseky umožňujú návštevníkom spoznať krásy bieszczadskych lesov, miesta, kde sa prirodzene vyskytujú bobry i vzácna kvetena. "Celý tento projekt má pre nás veľký význam, cezhraničná spolupráca prelamuje bariéru medzi Slovenskom a Poľskom v turisticky atraktívnom priestore Bieszczad. Samotný náučný chodník je doplnkovou atrakciou pre cestujúcich Bieszczadskou lesnou železničkou.
Je to vklad lesníkov do ponuky turistických atrakcií v našom regióne," povedal riaditeľ Regionálneho riaditeľstva Lasow Państwowych v Krosne Edward Balwierczak. Význam chodníka zdôraznil pri jeho otvorení aj generálny riaditeľ podniku Lesy SR, š.p., Igor Viszlai, známy aj ako aktívny lesný pedagóg. Medzi účastníkmi slávnostného otvorenia prvého cezhraničného lesníckeho náučného chodníka nechýbal "duchovný otec" tohto projektu, teraz už bývalý zamestnanec štátneho podniku Lesy SR Ján Mičovský. Podľa neho sa vydarilo spoločné dielo, ktoré "s láskou a úctou k lesom spája dva národy".

Banská Bystrica 28. septembra (TASR)

Vaše hodnotenia

avatar stefan
+2
 
 
konečne jedná z pekných a užitočných veci v regióne
Prihláste sa pre pridanie názoru.