Slovensko Turistika správy Slovenské jaskyne privítali vlani viac ako 680 000 návštevníkov
Slovenské jaskyne privítali vlani viac ako 680 000 návštevníkov PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 31 Január 2009 16:18
Slovenské jaskyne navštívilo v roku 2008 viac ako 680 000 ľudí. TASR o tom dnes informovala Ľubica Nudzíková, vedúca úseku prevádzky jaskýň a marketingu Správy slovenských jaskýň (SSJ) Štátnej ochrany prírody SR so sídlom v Liptovskom Mikuláši.

V porovnaní s rokom 2007 to predstavovalo mierny úbytok. „Je to zhruba na tej istej úrovni. Spomínaný pokles predstavuje v prípade veľkých jaskýň štyri silnejšie dni," vysvetlila Nudzíková. Najväčšiu návštevnosť napriek nevyhnutnej uzávierke pre rekonštrukciu prehliadkového okruhu zaznamenala Demänovská jaskyňa slobody. Jej priestory si prezrelo 180.592 ľudí. Takmer dve tretiny minuloročných návštevníkov našich jaskýň boli zo zahraničia, najmä z Poľska a v menšej miere z Česka. „Rešpektujeme to, že turisti prichádzajú do jaskýň zväčša v rámci sprievodného programu," povedala Nudzíková.

Vo viacerých jaskyniach pokračovali v minulom roku významné rekonštrukčné práce na prehliadkových chodníkoch, zábradliach, osvetlení a vstupných areáloch. „Okrem toho intenzívne pracujeme na nových nahrávkach a technológii podávania sprievodného slova, aby sme zvýšili jeho kultivovanosť a kvalitu," pokračovala. Aj v týchto dňoch sú otvorené Belianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody a Bystrianska jaskyňa.

Od začiatku februára k nim pribudnú Važecká jaskyňa a Domica. Základná cena vstupného sa pohybuje od 7 eur (210,88 Sk) do 4 eur (120,50 Sk). Študenti a dôchodcovia si môžu uplatniť zľavu jedno euro (30 Sk). Deti od 6 do 15 rokov majú nárok na polovičné vstupné. O prevádzku jaskýň sa stará približne 100 pracovníkov SSJ. V tomto počte sú zahrnutí aj sezónni zamestnanci. Na území celej SR je viac okolo 5350 najrozmanitejších jaskynných útvarov.

Liptovský Mikuláš 28. januára (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 31 Január 2009 18:26
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie