Slovensko Lyžovanie správy Sezóna pre skialpinizmus v Tatrách potrvá do 15. apríla
Sezóna pre skialpinizmus v Tatrách potrvá do 15. apríla PDF Tlačiť E-mail
Podľa Návštevného poriadku TANAP sa dnes v Tatrách začína skialpinistická sezóna, ktorá potrvá až do 15. apríla. V Západných a Vysokých Tatrách sú presne vyhradené lokality pre skialpinizmus.
Skialpinizmus môžu vykonávať len organizovaní skialpinisti a horolezci. V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa dnes začala skialpinistická sezóna. Podľa Návštevného poriadku Tatranského národného parku možno skialpinizmus vykonávať od 21. decembra až do 15. apríla. Aj keď podrobnosti pohybu určuje návštevný poriadok, riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko má pre skialpinistov jednoduché pravidlo správania sa. Návštevníci by sa mali podľa neho chovať tak, „aby príroda zostala zachovaná aj do budúcnosti, citlivo a s rešpektom.“ Skialpinizmus v Tatrách môžu vykonávať skialpinisti a horolezci organizovaní v horolezeckých zväzoch. Skialpinisti môžu vstupovať do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov a v čase sezónnych uzáverov turistických a náučných chodníkov len za účelom nástupu na skialpinistickú túru. Skialpinista je povinný mať pri sebe platný preukaz svojej horolezeckej organizácie a na požiadanie sa ním v teréne preukázať pracovníkom orgánov ochrany prírody a krajiny, pracovníkom správy národného parku, ktorí majú oprávnenia člena stráže prírody a členom stráže prírody.

V prípade porušenia návštevného poriadku hrozia pokuty na mieste do výšky 66 eur. V prípade závažnejšieho porušenia zákona sa môže pokuta v správnom konaní pre fyzickú osobu vyšplhať až na desaťtisíc eur. V Tatranskom národnom parku sú presne vymedzené trasy pre skialpinizmus. Vo Vysokých Tatrách je to Veľká Studená dolina od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese.

Druhá trasa vo Vysokých Tatrách je v Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko.

V Západných Tatrách v Žiarskej doline sú to Veľké Závraty a Malé Závraty, ktorých východiskom je Žiarska chata. Ďalšou trasou je Bobrovecká Vápenica cez Červenec, Babky, Veľkú Kopu až na sedlo Priehyba a späť, Spálená dolina a zjazdovka Spálená v Salatínskej doline.

Pre rekreačných lyžiarov sú na lyžiach prístupné aj všetky vysokohorské chaty po značkovaných turistických chodníkoch. Napriek tomu, že podľa návštevného poriadku sa dnes v Tatrách začína skialpinistická sezóna, podmienky na lyžiarske túry sú podľa Horskej záchrannej služby vo Vysokých i Západných Tatrách zlé. V horách je momentálne len do 50 cm prírodného snehu.

POPRAD 21. decembra (WEBNOVINY) – SITA

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.