Slovensko Lyžovanie správy Sever a juh Chopka prepojený lanovkou bude skutočnosťou
Sever a juh Chopka prepojený lanovkou bude skutočnosťou PDF Tlačiť E-mail

Dávnejšie avizovaný odvážny zámer akciovej spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) prevádzkujúcej nízkotatranské lyžiarske stredisko Jasná o lanovkovom prepojení severnej a južnej strany Chopka by mal byť už v zimnej sezóne 2012/2013 skutočnosťou.
"Naša snaha postaviť lanovku s 24-miestnymi kabínami, ktorá je jednou z najmodernejších technológií svojho druhu vôbec, definitívne odobrilo minulotýždňové rozhodnutie bratislavského stavebného úradu. Môžeme sa tak pustiť do veľkého projektu," uviedla pre TASR hovorkyňa TMR Katarína Šarafínová.
Sen mnohých lyžiarov o pohodlnom spojení severu a juhu Chopka sa začal podľa predsedu predstavenstva TMR Bohuša Hlavatého plniť vybudovaním úseku zo Záhradiek na Priehybu, kde bude nástupná stanica novej lanovky s názvom Funitel. "Bezpečné upevnenie 22 kabín na dvoch lanách eliminuje závislosť od poveternostných podmienok, odstávky hornej časti sa stanú minulosťou. Zároveň sprístupníme bez obmedzení južné zjazdovky," skonštatoval.
"Zámerne sme vybrali tento unikátny systém, ktorý garantuje nerušenú a bezpečnú prepravu turistov cez jedno z najveternejších miest Slovenska až do rýchlosti vetra 120 km/h," spresnil Hlavatý s tým, že nová lanovka s dĺžkou 2000 m, prevýšením 655 m bude mať hodinovú prepravnú kapacitu 2480 osôb a vyššiu rýchlosť v porovnaní so sedačkovými lanovkami na úrovni 7 m/s.
Už v najbližšej lyžiarskej sezóne bude podľa neho realitou technické zasnežovanie horného úseku strediska, ktorý bol doteraz odkázaný iba na prírodný sneh. "Dosiahneme tak ešte lepšie podmienky na kvalitnú lyžovačku v lokalite obsluhovanej modernými lanovými dráhami. Po dobudovaní Funitelu bude celková hodinová prepravná kapacita atakovať rekordnú hranicu 30.000 osôb," dodal.

 

Demänovská Dolina 24. júna (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.