Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Rekonštrukcia nitrianskej katedrály zhltla doteraz už 100-tisíc EUR
Rekonštrukcia nitrianskej katedrály zhltla doteraz už 100-tisíc EUR PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 20 Február 2011 19:35

Rekonštrukcia Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade za štyri roky prác pohltila okolo 100-tisíc eur. Väčšinu prostriedkov vynaložilo z vlastných zdrojov biskupstvo, časť získalo od sponzorov a od štátu. „Minulý rok sme napríklad od štátu nedostali nič. Pýtali sme aj z Nórskych fondov a iných, obraciame sa na všetky možné strany, no väčšinou to financujeme z našich zdrojov,“ povedal riaditeľ Biskupského úradu v Nitre Štefan Vallo.

Rekonštrukcia interiéru hradnej katedrály sa začala v roku 2007. Bola v havarijnom stave, naposledy sa opravovala v rokoch 1931 – 1933. Najhoršie na tom boli fresky na strope kostola. Keby sa dlho váhalo s ich obnovou, časom by úplne zanikli. Horná loď chrámu sa už skvie v plnej kráse. Odborníci zreštaurovali hlavný oltár Krista Spasiteľa, fresky vo všetkých klenbách, výzdobu bočných stien, obrazy aj mobiliáre. V novembri 2009 tu posvätili nový pevný obetný stôl, v ktorom sú v striebornej schránke uložené relikvie svätých Andreja, Svorada a Beňadika, patrónov diecézy.

Najstaršie na území bývalého Uhorska

V ľavej strane presbytéria reštaurátori objavili najstaršie pastofórium v celom bývalom Uhorsku. Schránka na prechovávanie Sviatosti oltárnej pochádza z roku 1497 a s najväčšou pravdepodobnosťou ju zhotovili majstri z Florencie. Značne ju poškodili pravdepodobne Turci v Nitre. Celkovo sa na území bývalého Uhorska nachádzajú len štyri renesančné pastofóriá, nitrianske je z nich najstaršie.

V súčasnosti sa rekonštruuje Dolný kostol. Podľa reštaurátora Vladimíra Plekanca bola aj táto časť v dezolátnom stave a hrozil zánik významných diel. Rekonštrukcia katedrály by sa mala skončiť tento rok. Katedrála je prístupná verejnosti, uzavreté sú vždy len časti, na ktorých sa práve pracuje.

Pôvodne gotická katedrála, neskôr prestavaná na barokovú, sa skladá z troch chrámových priestorov, ktoré pochádzajú z rôznych dôb – horného kostola, dolného kostola a kostolíka sv. Emeráma, ktorý bol postavený v 11. až 13. storočí. Jedným z najvýznamnejším diel katedrály je ranobarokový oltár z roku 1662, ktorého autorom je rakúsky sochár Jan Pernegger.

 

NITRA 20. februára (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 20 Február 2011 19:42
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie