Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Prešov | mesto PDF Tlačiť E-mail

ImageV meste Prešov sa nachádza sa tu 257 kultúrnych pamiatok a 1 národná kultúrna pamiatka. Medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické pamiatky  mesta Prešova patrí Národná kultúrna pamiatka gotický Kostol sv. Mikuláša z r. 1347, ktorý bol dostavaný v r. 1515. K jeho najcennejším vnútorným zariadeniam patrí ústredný barokový oltár, gotické tabuľové maľby, veľký a malý orgán. K ďalším architektonickým pamiatkam Prešova patrí Grécko-katolícky katedrálny chrám a biskupský palác z r. 1429, ktorý bol v r. 1753 prestavaný.


Františkánsky kostol a kláštor
z r. 1380 bol barokovo prestavaný v r. 1660. Evanjelický kostol pochádza zo 17. st. a má po oboch stranách zaujímavé spevácke tribúny. Kalvária z 18. st. predstavuje barokový súbor 12-tich menších kaplniek a ústredný kostolík sv. Kríža. Synagóga z 19. st. má v interiéri unikátnu maliarsku výzdobu stropov s perzskými motívmi a štylizovanými arabeskami. Starú mestskú školu z r. 1429 a upravenú v r. 1887 navštívil v r. 1651 J.A. Komenský. Gotická mestská radnica z r. 1504 - 1509 bola v r. 1887 renesančne prestavaná. Rákocziho palác zo 16. st. vznikol zlúčením dvoch stredovekých domov a jeho renesančná atika má bohatú výzdobu s rastlinnými motívmi a postavami svätcov. Zaujímavou technickou pamiatkou je miestny Solivar, ktorý je komplexom objektov na ťažbu a spracovanie soli zo 17. a 18. st. Tvoria ho šachta Leopold, zásobník, výrobňa soli, varňa soli, dielne, kaplnka sv. Rócha a administratívne budovy. Na mieste popraviska Caraffovho súdu bolo postavené v r. 1751 súsošie Imaculaty.

Územie mesta Prešov bolo osídlené už od staršej doby kamenej. V roku 1347 ho povýšil kráľ Ľudovít I. na slobodné kráľovské mesto. Najväčší stavebný rozmach tu bol od 15. - 17. st. Smutne známe sú udalosti Caraffových prešovských jatiek, keď v r. 1687 bolo za pomoc Thökölymu popravených 24 popredných mešťanov a šľachticov. V 17. st. sa stal Prešov sídlom Šarišskej župy.

Viac info: www.pis.sk

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 18:42