Slovensko Slovensko regióny Poiplie | región
Poiplie | región PDF Tlačiť E-mail
Región Poiplie sa nachádza v Nitrianskom kraji na juhozápade Slovenska. Zasahuje do dvoch okresov – Levice a Nové Zámky. Na západe prechádza do Podunajska, zo severu susedí s Tekovským a Hontianskym regiónom. Jeho južná časť tvorí hranicu s Maďarskom.


Geografia

Poiplie z juhu ohraničuje Dunaj a zo západu rieka Ipeľ, čím vytvárajú prirodzenú hranicu s Maďarskou republikou. Väčšia časť územia dolného toku Ipľa a Hrona spadá do Podunajskej nížiny. Na juhovýchode regiónu leží malebné pohorie Burda s chránenými prírodnými oblasťami Kováčovské kopce – sever a juh. Aj vďaka spomínaným trom riekam sa v tejto oblasti vyskytujú viaceré chránené prírodné rezervácie so vzácnymi druhmi fauny a flóry. Rovinatý povrch a okolie 3 riek predurčuje tento región na cyklistické vychádzky.

Prečo navštíviť región Poiplie?

  1. Termálne kúpalisko Štúrovo
  2. Vinohradnícka obec Mužla so zámkom

Centrá turistického ruchu

Najväčším turistickým centrom Poiplia je pohraničné mesto Štúrovo s rozsiahlym areálom v okolí termálneho kúpaliska Vadaš Štúrovo.

Len 9 km na východ od Štúrova sa nachádza vinohradnícka obec Mužla, kde nájdete zrekonštruovaný kaštieľ Chateau Belá prerobený na 5 hviezdičkový hotel. Kaštieľ patrí do vlastníctva rovnomenného vinárstva, ktoré produkuje prívlastkové vína svetovej kvality.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:09