Slovensko Slovensko regióny Podunajsko | región
Podunajsko | región PDF Tlačiť E-mail
Región Podunajsko sa rozprestiera v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji v juhozápadnej časti Slovenska. Nachádzajú sa tu okresy Senec, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno a časť okresu Nové Zámky. Zo západu susedí s Bratislavským regiónom a Rakúskom, zo severu s Dolným Považím a Ponitrím, z juhu s Maďarskom a z východu prechádza do regiónu Dolné Pohronie- Poiplie.


Geografia

Podunajský región sa rozprestiera na Podunajskej nížine v povodí rieky Dunaj, ktorá preteká jeho južnou časťou a zároveň tvorí hraničnú líniu s Maďarskom. Ide prakticky o úplnú rovinu a o nejakom najvyššom bode sa tu hovoriť nedá.

Prečo navštíviť Podunajsko?

  1. Termálne kúpaliská
  2. Splav Malého Dunaja a Dunajských ramien
  3. Kúpanie v čistých štrkových jazerách
  4. Dunajská cyklomagistrála a súvisiace cyklotrasy

Centrá turistického ruchu

Turistické centrá v Podunajsku sa vytvorili prevažne v okolí termálnych kúpalísk, kde vznikli funkčné autokempingy, chatové osady a v poslednom čase aj zariadenia hotelového typu. Strediská sa špecializujú na letnú rekreačnú turistiku, modernejšie z nich sa snažia sezónu predĺžiť novými investíciami do krytých bazénov a wellness priestorov. Medzi najvýznamnejší patria turistické strediská v Dunajská Streda, Veľký Meder, Štúrovo, Patince a Podhájska, ktorá sa pýši zložením vody podobným Mŕtvemu moru.

Asi najväčším turistickým centrom Podunajska sú Senecké jazerá, resp. Slnečné jazerá v Senci ktoré ponúkajú ubytovanie akéhokoľvek typu od stanu až po štvorhviezdičkové hotely. Kúpať sa môžete v dvoch veľkých jazerách priamo v areáli jazier alebo v niekoľkých menších, či väčších v jeho v okolí. Návštevníci Seneckých jazier môžu využiť aj miestny moderný aquapark s wellness centrom. Okrem toho je pre návštevníkov každý rok pripravený sprievodný kultúry program počas celého leta i relatívne bohatý nočný život.

Nedávno aquapark vybudovalo aj okresné mesto Galanta a prepojilo ho s okolitým športovým zázemím.

Strediská obľúbené vodákmi sa nachádzajú v okolí rieky Malý Dunaj, kde sú vybudované príjemné kempy a chatové oblasti. K významnejším zastávkam na Malom Dunaji parí Jelka, Madarasz, Jahodná a Topoľníky s malým termálnym kúpaliskom.

Medzi historické centrá Podunajska patrí hraničné okresné mesto Komárno, ktoré je zaujímavé svojim centrom a pevnosťou.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:06