Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Sprievodné podujatia počas Noci kostolov v Nitre
Sprievodné podujatia počas Noci kostolov v Nitre PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 20 Máj 2011 10:52

Rozozvučaním zvonov vo všetkých chrámoch sa v piatok 27. mája 2011 podvečer začne v Nitre druhý ročník NOCI KOSTOLOV. Toto jedinečné podujatie pripravilo Mesto Nitra v spolupráci s jednotlivými cirkvami v Nitre. Hlahol zvonov sa ozve krátko pred 18. hodinou. Vzápätí sa v 10 nitrianskych kostoloch začne rôzny program – bohoslužby a ekumenické pobožnosti. Po nich sa v jednotlivých chrámoch uskutočnia rôzne sprievodné podujatia v podobe koncertov, diskusií, prehliadok a ďalších akcií, ktoré potrvajú až do 24. hodiny.
V katedrálnom chráme Bazilike svätého Emeráma na Nitrianskom hrade sa program začína ekumenickou pobožnosťou spojenou s koncertom katedrálneho spevokolu Emerám a speváckeho zboru Nitria. Pokračovať bude prehliadkou katedrály.
V piaristickom Kostole svätého Ladislava si návštevníci budú môcť po svätej omši o 19.00 h vypočuť prednášku o histórii kostola a súčasnom stave počas obnovy chrámu, po nej bude nasledovať Fire hearts (umelecko-duchovné pásmo mladých), prednáška o Reholi piaristov na Slovensku a vo svete. Večer uzavrie záverečná modlitba, adorácia a požehnanie.
V Kostole Navštívenia Panny Márie na Farskej ulici budú od 18.00 h každú hodinu sprístupnené podzemné krypty. Posledný vstup bude o 21.00 hodine.
Program v Kostole Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii sa začne o 18.30 h modlitbou svätého ruženca, po ktorej nasleduje svätá omša a prezentácia kostola s premietaním a diskusiou. V tomto kostole bude sprístupnená aj krypta.
Gréckokatolícka liturgická hudba sa ponesie Kostolom svätého Štefana kráľa na Párovskej ulici. V tomto kostole sa program začína o 19.00 h prezentáciou chrámu, v ktorom načrú hlboko do histórie tohto kostola. Po gréckokatolíckej liturgii sa od 21.00 hodiny môžete dozvedieť o teológii ikon, medzi 22.00 a 24.00 budú mať návštevníci možnosť zúčastniť sa na diskusii.
Vystúpenie Nitrianskeho evanjelického spevokolu, koncert chvál hudobnej skupiny Spasení, organový koncert Tomáša Berecza, prezentácia zo života a služby Cirkevného zboru ECAV v Nitre, prezentácia činnosti Zborovej diakonie a Občianskeho združenia Pavla Valáška, prednáška o dejinách Zborovej diakonie a.s. na Slovensku a Cirkevného zboru ECAV sú hlavnými magnetmi programu Noci kostolov v evanjelickom Kostole Ducha svätého na Ulici Fraňa Mojtu.
V Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi na Ulici Fraňa Mojtu, bude od 19.30 znieť sakrálna hudba, spojená s čítaním z Písma Svätého. Po 20.00 h sa začína prehliadka výstavy o dejinách reformovaného zboru v Nitre s výkladom v maďarskom a o 21.00 h v slovenskom jazyku. Po 22.00 h môžu záujemcovia absolvovať voľnú prehliadku kostola a pozrieť si výstavku archívnych dokumentov.
V Kostole sv. Martina na Chrenovskej ceste sa od 18.00 začínajú tiché prehliadky s podfarbením gregoriánskej hudby. Tieto potrvajú až do 22.00 hodiny.
V Kostole sv. Urbana na Zobore sa Noc kostolov začína o 18.00 svätou omšou, po nej nasledujú organového variácie v podaní farských organistov a po 19.00 h nasledujú tiché prehliadky kostola.
Záujemcovia o večerný výstup ku Kostolu sv. Michala archanjela v Nitre-Dražovciach budú mať zraz o 19.30 h pri soche sv. Anny na konci Ambrovej ulice.
Súčasťou Noci kostolov bude súťaž, ktorá bude spočívať v tom, že každý návštevník si môže vyzdvihnúť pri vstupe do kostola od organizátorov kupóny a to v čase od 18.00 do 20.00 hodiny. Stačí navštíviť aspoň tri kostoly, opečiatkovať si kupón a získať tri pečiatky a kupón potom vhodiť do osudia pri východe z kostola. Žrebovanie o zaujímavé ceny sa uskutoční v nedeľu 29. mája o 19.00 hod. v piaristickom Kostole sv. Ladislava pred koncertným vystúpením.

 

                                                                                                            Ľudmila Synaková

Sitahnite si tu kompletný program Noci kostolov v Nitre.

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie