Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Počas noci múzeí a galérií bude horieť Bratislavský hrad
Počas noci múzeí a galérií bude horieť Bratislavský hrad PDF Tlačiť E-mail
Streda, 11 Máj 2011 10:01

Viac ako 80 múzeí a 23 galérií vo vyše 50 mestách na Slovensku v sobotu 14.5.2011 nezatvorí svoje brány ani po západe Slnka.

Zapoja sa do tradičnej oslavy múzejníctva, Noci múzeí a galérií. „Táto noc poodhalí to, čo sa deje v zákulisí múzeí,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii predsedníčka Združenia múzeí na Slovensku Marta Janovíčková. Múzejníci návštevníkov od 10:00 predpoludním do polnoci pohostia netradičnými prehliadkami expozícií a výstav, ako aj unikátnym sprievodným programom.
 

 

Heslom siedmeho ročníka je Nebojte sa strašiDIELOK! Maskotmi podujatia je päť strašidielok Hurónik, ktorý prináša smiech a radosť, Zúfalec, ktorý poradí všetkým, ak si nevedia rady, Teta Zábava so skvelými nápadmi, s ktorou sa nikto nenudí, Ujo Bubák, ktorý pozná každé nočné strašidielko a Huncút, ktorý našepká kopec lotrovín a rozosmeje deti aj rodičov. Návštevníci si budú môcť pripnúť odznak s niektorým zo strašidielok podľa aktuálnej nálady, povedala manažérka projektu Lucia Prokešová.

Nápad z francúzskeho ministerstva

Verejnosť počas čarovnej noci zažije múzeá a galérie z nepoznanej strany, uvidí inscenované programy s využitím zbierkových predmetov, ukážky používania historických zbraní, oživenie remeselníckych dielní a rôznych tradícií, ukážky reštaurovania zbierkových predmetov či návštevy depozitárov. Nebudú chýbať projekcie filmov, tvorivé dielne, prednášky, besedy, nočné pozorovanie oblohy a kultúrne programy, vrátane koncertov, divadelných predstavení a čítania povestí. Vstupné v tento deň bude vo väčšine múzeí a galérií za symbolickú sumu alebo zdarma.

Nápad otvoriť múzeá a galérie sa zrodil pred siedmimi rokmi v hlavách zamestnancov francúzskeho ministerstva kultúry, ktorí sa pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí rozhodli spojiť v jeden deň a jednu noc všetky múzeá a galérie v Európe. Popri štandardnej prehliadke expozícií a výstav návštevníkov zabáva bohatý sprievodný program. Podľa informácií usporiadateľov La Nuit européenne des musées navštívilo vlani európske kultúrne inštitúcie počas jednej noci takmer milión návštevníkov. Cieľom je prezentácia špecifickej činnosti múzeí a galérií a zároveň pripomenutie ich významu pri uchovávaní a prezentácii kultúrneho dedičstva.

Požiar Bratislavského hradu

Len v hlavnom meste sa do Noci múzeí a galérií zapojí 30 inštitúcií, ktoré majú svoje pobočky na štyridsiatich miestach Bratislavy. Sprístupnia 70 výstav a expozícií a pripravia vyše 100 rôznych podujatí. Návštevník v Bratislave zaplatí symbolické vstupné 1,50 eura v prvom navštívenom múzeu, či galériu si vyberie, teda ktoré podporí.

So zakúpenou vstupenkou má potom vstup zadarmo do ďalších múzeí a galérií na štyridsiatich miestach v meste. Zbieraním pečiatok na vstupenku získava návštevník šancu dostať sa do žrebovania o ceny. Musí však navštíviť minimálne tri rôzne miesta a získať tak tri pečiatky.

„K zaujímavým podujatiam v Bratislave bude patriť simulovaný požiar Bratislavského hradu,“ hovorí generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka.

Do sobotnej noci prispeje programom 18 pracovísk SNM, z toho osem v Bratislave. Špecialitou Slovenskej národnej galérie bude obmedzená prehliadka s baterkou. Vodárenské múzeum v Karlovej Vsi pozýva na prechádzku tunelom popod Dunaj. V Umelke bude v sobotu posledná možnosť vidieť výstavu National Geographic.

Lákadlá svietia aj v programovej ponuke mimobratislavských múzeí a galérií. Pestrú ponuku avizuje Slovenské technické múzeum v Košiciach. „V múzeu letectva budeme prezentovať novú expozíciu historických lietadiel, kde sa pozrieme až do žalúdka týchto strojov,“ pozýva riaditeľ STM Eugen Labanič. Milovníkov nostalgických spomienok v prírodnom prostredí skanzenu iste priláka ponuka SNM-Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku.

Môžu sa preniesť do starých čias a zažiť celonočné pasenie koní, kde tajomnú nočnú atmosféru navodí nielen žiara ohniska, či opekanie „tradičných dávnych dobrôt“, ale umocní ju akiste aj rozprávanie počutých či zažitých nevysvetliteľných strašidelných príhod. Banská Štiavnica pripravila v Slovenskom banskom múzeu historickú rekonštrukciu udalostí z rokov 1541 až 1564, keď malo mesto okrem signalizačnej sústavy, mestských obranných oddielov i výzvednú službu, ktorá získavala správy o pohybe Turkov.

Jazda nočným vlakom aj módne výstrelky

Nevšedné zážitky sľubuje i program Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre. Návštevníkov čaká prehliadka historickej školy, mlyna a hajlochu s petrolejovou lampou, atrakciou bude i jazda nočným vlakom Nitrianskej poľnej železnice, či opekanie jahňaciny a podávanie tradičného bazového čaju v historickom konzume.

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v prírodovednej expozícii v Tihányiovskom kaštieli ponúka možnosť pozorovania a odchytu nočných druhov hmyzu a netopierov. Program Noci múzeí a galérií v Galérii Jána Koniarka v Trnave ponúka okrem možnosti prehliadky stálych expozícií Jána Koniarka, Klenotov domova, Galérie portrétov a tiež aktuálnej výstavy Bienále mladého slovenského a českého umenia tvorivé výtvarné aktivity a animačné hry pre deti. SNM-Múzeum M. R. Štefánika v Košariskách pripravuje príbehy modrookého generála, ktoré odhalia tajomné a nepoznané príbehy zo života muža,

V SNM-Múzeu Slovenských národných rád v Myjave oko návštevníka uzrie zbierkové predmety, ktoré boli ukryté v depozitároch múzea a vystavené budú len pri príležitosti podujatia.

Noc múzeí a galérií sa na hrade SNM-Múzeum Červený Kameň ponesie v znamení módy a krásy. O módnych výstrelkoch z prelomu 19. a 20. storočia sa návštevník dozvie z prednášky, či z prehliadky obrazov v expozícii, ale aj na samotnej módnej prehliadke. V SNM-Múzeu Bojnice si cez deň návštevníci vychutnajú históriu aj prítomnosť romantického zámku.

Reštaurátori im odhalia tajomstvá svojej práce a ďalší odborníci návštevníkom poradia s ohodnotením pokladov, ktoré si prinesú. Nočné prehliadky spestria tajomní obyvatelia a spoločný prípitok v Zlatej sále. V múzeu mincí a medailí v Kremnici vystavia sadu medailí, ktoré budú tento rok udelené na MS v hokeji. Podrobný program festivalu možno nájsť na www.nocmuzei.sk.

Do projektu Noc múzeí a galérií 2010 v sobotu sa zapojí aj Slovenské poľnohospodárske múzeum, Ponitrianske múzeum a Synagóga v Nitre. Nitrianska galéria pripravuje rôzne aktivity v rámci Týždňa Nitrianskej galérie od 18. do 23. mája.

Slovenské poľnohospodárske múzeum otvorí v sobotu svoje brány pre návštevníkov od 18:00 do 22:00. Prístupné budú všetky expozície múzea, skanzen a výstava Na prvej koľaji pozor! Po prehliadkach s odborným výkladom pri svetle petrolejovej lampy čaká návštevníkov jazda historickým parným vlakom po trati Nitrianskej poľnej železnice. Organizátori budú večer pri budove pekárne opekať jahňacinu. Vstupné je dve eurá, pre deti je to polovica.

Historické priestory Synagógy v Nitre a jej výstavy si budú môcť záujemcovia zdarma pozrieť od 13:00 do 22:00, vstupy budú každú hodinu. Prehliadku im spríjemnia kultúrnym programom žiaci Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského. Všetci návštevníci budú zaradení do žrebovania o ceny.

Ponitrianske múzeum pripravuje na piatok a sobotu ukážky práce konzervátorov, preparátora a reštaurátora s možnosťou vyskúšať si niektoré techniky vlastnoručne. Prvý deň bude venovaný školákom, druhý všetkým záujemcom. Budú si môcť pozrieť expozície a konzultovať s odborníkmi problémy spojené s udržiavaním vlastných starožitností. Na sobotný večer je naplánovaný koncert súboru historickej hudby Musicantica v priestoroch múzea.

Nitrianska galéria pripravuje od 18. do 23. mája Týždeň Nitrianskej galérie plný výchovno-vzdelávacích a kultúrnych podujatí pre školy a verejnosť. Počas celého týždňa bude polovičné vstupné, na Deň galérií a múzeí 18. mája budú všetky výstavy zadarmo.

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 14 Máj 2011 16:45
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie