Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Po 200 schodoch výhľad na Prešov
Po 200 schodoch výhľad na Prešov PDF Tlačiť E-mail
Streda, 27 Apríl 2011 00:00

Kto chce vidieť panorámu Prešova z vtáčej perspektívy, môže vystúpiť na vežu konkatedrály sv. Mikuláša. Po zimnej prestávke dnes obnovili výstupy na vežu, kde do výšky 60 metrov treba zdolať okolo 200 schodov.

V tomto roku ponúka rímskokatolícka cirkev turistom aj domácim záujemcom tieto služby oveľa skôr ako zvyčajne. V minulosti letnú sezónu začínali až začiatkom júla, prípadne koncom júna.

„Mysleli sme aj na majstrovstvá sveta v hokeji, fanúšikovia, ktorí prídu na zápasy do Košíc, možno navštívia aj Prešov,“ povedala pre agentúru SITA Mária Vernárska. Zatiaľ bude hostí sprevádzať cez týždeň sama. Mládežníci budú k dispozícii počas víkendov a cez prázdniny.

Dnes otvorili o 10:00, otvárací čas prispôsobia záujmu, štandardne majú otvorené v lete do 17:00. Veža bude prístupná každý deň, v sobotu a v nedeľu budú aj večerné výstupy od 19:00 do 21:00. Spravidla prehliadka trvá pol hodiny. Posledný večerný výstup bude o 20:30. Organizovaným skupinám, ktoré sa vopred nahlásia na farský úrad, sa vedia časovo aj jazykovo prispôsobiť. Bežne poskytujú výklad v slovenčine, angličtine a ruštine. Výška vstupného sa oproti vlaňajšku nemenila. Dospelí zaplatia jedno euro a študenti 50 centov.

Tri veľké zvony

Do veže sa vchádza točitým kamenným úzkym schodiskom. Na jednotlivých podlažiach vo veži je výstava kresieb a fotografií, ktoré dokumentujú, ako sa vzhľad kostola rokmi menil. Na vyšších poschodiach sú umiestnené sochy z priečelia Františkánskeho kostola a fragmenty z Kalvárie. V druhej polovici veže sa vystupuje širším dreveným schodiskom. Návštevníci tu môžu vidieť mechanizmus zvonov. Tri veľké zvony dostali pomenovanie zvon sv. Trojice, zvon sv. Mikuláša a zvon Panny Márie, najmenší zvon je umieračik. Atrakciou pre hostí je vidieť takmer v 70 metrovej výške toaletu, ktorá slúžila zvonárovi.

Podľa Vernárskej je najväčší záujem o výstup na prešovskú kostolnú vežu počas Trojičného jarmoku a v dňoch, keď sa v meste koná medzinárodný futbalový turnaj žiakov Fragaria cup.

V bežný deň príde na vežu okolo 50 až 100 návštevníkov. Najviac hostí majú zo Slovenska, nasledujú turisti z Česka, Maďarska a Poľska. Mali tu však aj cudzincov z Filipín, Austrálie, Kanady, USA a takmer z celej Európy.

Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku. Vonkajšie rozmery konkatedrály sú 54,7 m do dĺžky, 34,45 metra do šírky. Výška vnútorných lodí je 16 m a veža dosahuje výšku 71 metrov. Chrám je neskorogotickou stavbou halového typu s tromi loďami, tromi presbytériami, so sieťovou a hviezdicovou klenbou. Svojimi rozmermi sa zaraďuje na druhé miesto medzi halovými chrámami na Slovensku za Katedrálu sv. Martina v Bratislave.

 

PREŠOV 27. apríla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie