Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Otvorili zrekonštruovanú synagógu v Leviciach
Otvorili zrekonštruovanú synagógu v Leviciach PDF Tlačiť E-mail
Streda, 02 Máj 2012 14:46

Zrekonštruovanú židovskú synagógu, ktorá bude slúžiť ako kultúrny a umelecký stánok mesta, vo štvrtok otvorili v Leviciach. Kultúrna pamiatka z roku 1883 dlhé roky chátrala, až hrozilo, že spadne. Vďaka dotácii z eurofondov ju mohlo mesto obnoviť.  Celkové náklady dosiahli 1,6 milióna eur, z toho 85 percent išlo z Európskej únie, desať percent zo štátneho rozpočtu a piatimi percentami prispelo mesto. 

„Ja som synagógu už 20 rokov vnímal ako niečo, čo je odsúdené na to, aby to spadlo. Teraz v prvom rade z centra mesta odíde jedno veľké zbúranisko a zastaraná budova. Vytvorili sme jeden pekný kultúrny stánok na spoločenské podujatia rôzneho druhu,“ zhodnotil primátor Levíc Štefan Mišák. Samospráva uspela až s treťou žiadosťou o získanie financií na obnovu synagógy.

Robotníci našli v múre poklad

Rekonštrukcia sa začala 1. júla 2010 a skončiť sa mala 31. júla tohto roku, nakoniec sa podarilo práce ukončiť v predstihu. Synagógu v Leviciach postavili v roku 1883, čo dokladuje zakladacia listina, ktorú objavili robotníci v marci 2011 pri stavebných úpravách spodnej časti čelnej strany synagógy. 

Tento odkaz z minulosti čakal uložený v lekárnickej fľaši v jednom z murív takmer 128 rokov. V máji a júni 1944 sa stala synagóga súčasťou geta, vymedzeného priestoru pre Židov sústredených pred deportáciou. Po druhej svetovej vojne tu vznikol sklad. 

V nasledujúcich rokoch sa zhoršoval jej vzhľad a čoraz viac sa narúšala aj statika. Havarijný stav pretrval až do roku 2010, kým sa začala rekonštrukcia. Teraz v nej budú koncerty a divadlá malých foriem, poschodie bude venované stálym aj dočasným výstavám.

Zrekonštruovať by mali aj židovskú školu

Židovská náboženská obec má v súčasnosti v Leviciach len malé zastúpenie. „Po ukončení rekonštrukcie sa nám ozvali Židia pochádzajúci z Levíc z celej bývalej Československej republiky aj z Maďarska a prišli aj na dnešné otvorenie,“ podotkol Mišák. 

Člen prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Bratislave Juraj Turčan neskrýval potešenie z obnovenia tejto pamiatky.„Túto synagógu poznám už niekoľko rokov, keď bola ešte v dezolátnom stave a priznám sa, nikdy som si nemyslel, že sa podarí dostať ju až do takéhoto úchvatného stavu,“ povedal. 

Ešte v tomto roku chce mesto začať rekonštruovať aj starú židovskú školu, ktorá je prepojená so synagógou. Škola pochádza z roku 1936. V súčasnosti sa dokončuje realizačný projekt. „Spojením týchto dvoch budov by mala v budúcnosti vzniknúť Levická galéria,“ informoval primátor. 

V spodnej časti židovskej školy má sídliť Mestské kultúrne stredisko Levice, na poschodí by bola obrazová galéria. Ak sa mestu nepodarí získať príspevok z ministerstva kultúry, bude musieť rekonštrukciu robiť len z vlastných financií. Investíciu však nebude robiť naraz, lebo by to neúnosne zaťažilo rozpočet. Primátor predpokladá, že rekonštrukcia potrvá zhruba tri roky. 

LEVICE 27. apríla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 02 Máj 2012 14:47