Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Opravený hrad Beckov snáď sprístupnia už na jar
Opravený hrad Beckov snáď sprístupnia už na jar PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 24 Január 2012 00:00

Obec Beckov plánuje pokračovať v obnove Beckovského hradu. Vyhlásené verejné obstarávanie na rekonštrukciu horného hradu za 2,5 milióna eur však zrušila samotná obec. Na rekonštrukčné práce na dolnom hrade získala obec vyše dve milióny eur z eurofondov.

Ako informoval starosta Beckova Karol Pavlovič, na súťaž bola daný podnet, chyby zistila aj obec.

"Bola daná žiadosť o nápravu. Na základe toho obec urobila podrobnú analýzu oznámenia a súťažných podkladov a na základe toho zistila nové skutočnosti, ktoré čiastočne menia opis predmetu zákazky a podmienky účasti uchádzačov. Ide o to, aby sme nejakým spôsobom zmenou určitých vecí nediskriminovali iných, aby túto súťaž nikto nenapadol," povedal starosta s tým, že určite vyhlásia novú súťaž.

S obnovou dolného hradu začali vlani, na rekonštrukčné práce získala obec 2,5 milióna eur z eurofondov. Opravu horného hradu chce taktiež financovať z prostriedkov Európskej únie. Projekt je síce hotový, stále však chýba potrebná výzva. "Výzva môže prísť v auguste, septembri, októbri, ťažko povedať," skonštatoval Pavlovič.

Hrad otvoria v máji alebo v júni

Rekonštrukcia dolného hradu by mala byť hotová tento rok. Starosta dúfa, že hrad otvoria v máji, prípadne v júni. S jeho obnovou začali v roku 2010, odkedy je národná kultúrna pamiatka pre turistov zatvorená.

V budúcnosti chcú pokračovať s obnovou horného hradu, kde by mali robiť doplnkový archeologický výskum doteraz neprístupných vonkajších objektov a aj reštaurátorský výskum, ktorého cieľom je vytvoriť podklady pre návrh na reštaurovanie jednotlivých architektonických a výtvarných prvkov hradu.

Obnova častí horného hradu bude pozostávať aj z geostatickej sanácie hradobných murív, vyčistenia a opravy kamenných okien, obnovenia stropných konštrukcií, obnovy klenieb, podláh, reštaurovania otvorov, okien a dverí, obnovy vonkajšieho kamenného schodiska, vybudovania terasy nad suterénom. Obnovou by malo prejsť horné i dolné nádvorie. Súčasťou rekonštrukcie nádvoria je i obnova západného múru horného nádvoria, jeho geostatická sanácia, obnova kamenných portálov a lavičiek, vybudovanie drevenej ochodze a ďalšie.

BECKOV 24. januára (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.