Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Oltár premiestnia kvôli freske
Oltár premiestnia kvôli freske PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 05 Január 2013 00:00
Najvýznamnejší ranobarokový oltár na Slovensku Snímanie z kríža premiestnia na inú stenu Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Dôvodom je, že pod oltárom reštaurátori našli stredovekú fresku, ktorá nemá obdobu v strednej Európe.
Medzinárodná odborná komisia rozhodla, že freska zo 14. storočia zostane na svojom mieste a oltár sa presunie na opačnú stranu dolnej lode chrámu. „Obidve tieto významné pamiatky sa tak budú prezentovať verejnosti. Freska sa nasvieti a dá sa k tomu určitá legenda, aby návštevník rozumel, o čo ide,“ povedal pre agentúru SITA nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Niekoľko ton vážiaci mramorový oltár z roku 1662 v súčasnosti leží rozobratý na zemi v dolnej lodi chrámu.
V zhruba 15-člennej komisii boli odborníci z Maďarska, Rakúska, Česka a Slovenska. „Uzniesli sa na tom, že freska zostane a pamiatkový úrad má k tomu vydať úradné nariadenie. Bola tu aj pani generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová, ktorá sa vyjadrila, že sa pridržia tohto rozhodnutia,“ povedal Judák.
Krajský pamiatkový úrad v Nitre doteraz presadzoval, aby sa freska opäť prekryla oltárom. Biskupstvo ju chcelo prezentovať verejnosti. Vedúci reštauračných prác v katedrále Vladimír Plekanec bol zástancom riešenia, aby oltár zostal na svojom mieste a premiestnila sa freska. Hovorilo sa dokonca aj o možnosti vytvorenia veľkoplošnej fotografie z fresky. Definitívnu bodku za úvahami dalo rozhodnutie medzinárodnej komisie.
Freska zobrazuje Mariánsky cyklus a je výnimočná kvalitou výtvarného prejavu a tiež svojou kompozíciou. Dva výjavy sú tu spojené do jedného celku, čo je v našom prostredí dosť neobvyklé - smrť Panny Márie a korunovanie Panny Márie Kristom na nebesiach. Ide o dielo talianskeho umelca z najšpičkovejšieho prostredia.
„Takúto fresku v strednej Európe nenájdete. Najbližšie by ste sa mohli s podobnou freskou stretnúť jedine v strednom Taliansku. Na Slovensku k nej paralelu nemáme,“ vyjadril sa pred časom Plekanec.
Na vedľajšej stene pri veľkej freske reštaurátori objavili fragment ďalšej fresky, ktorá je ešte o zhruba 50 rokov staršia. Táto sa však odkrývať nebude, pretože by to poškodilo barokovú výzdobu katedrály.
NITRA 5. januára (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie