Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 
Reklamný prúžok
Obce | pamiatky
Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Brhlovce | obec PDF Tlačiť E-mail
Image Obec Brhlovce sa stala, vyhľadávaným miestom domácich a zahraničných turistov kvôli skalným obydliam, vykresaným do ľahko spracovateľného tufu a tufitu , známym pod názvom "Šurda". Brhlovce sú jedinečné  ulicou s obytnými a hospodárskymi priestormi v skale, ktorá bola v roku 1983 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry,
Posledná úprava Utorok, 06 Január 2009 20:58
Čítať celý článok...
 
Čičmany | obec PDF Tlačiť E-mail

Image Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti pripomína i dnes perníkové domčeky a to hlavne pre ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov.  Drevenice v Čičmanoch a sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov. Geometrická výzdoba je stará asi 200 rokov. Jednoduché ornamenty boli nanášané bielym vápnom, ktoré malo zároveň konzervačnú a ochrannú funkciu.

Posledná úprava Nedeľa, 21 Marec 2010 15:27
Čítať celý článok...
 
Osturňa | obec PDF Tlačiť E-mail

Image Obec Ostrurňa bola v roku 1979  vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Najvzácnejšou stavbou v obci Osturňa je murovaný gréckokatolický chrám sv. Michala Archanjela z r. 1796. s dreveným stropom z roku 1796 postavený podľa lemkovskej tradície na pahorku za potokom.

Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:05
Čítať celý článok...
 
Podbiel | obec PDF Tlačiť E-mail

Image Pýchou obce Pobiel je Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry nazvaná Bobrova roľa. Ide o v Európe unikátny komplex 64 dreveníc postavených väčšinou v druhej polovici 19. storočia. Dnes niektoré z nich slúžia ako atraktívne ubytovacie kapacity. Na Slovensku výnimočná je aj bývalá železiareň “Františkova huta”.

Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:34
Čítať celý článok...
 
Sebechleby | obec PDF Tlačiť E-mail
ImageV obci Sebechleby, konkrétne v jej odľahlej osade s názvom Stará Hora sa nachádza jedinečná pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Chránené sú jednopriestorové a dvojpriestorové vinohradnícke domčeky so stĺpovým podstením, ktoré sú predstavené pred vytesané pivnice do tufu.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:24
Čítať celý článok...
 
Špania dolina | obec PDF Tlačiť E-mail
ImageŠpania Dolina je len dvanásť kilometrov od Banskej Bystrice, a predsa má návštevník pociť, že je v inom svete. Vo svete romantiky, v novoobjavenom kúte prírody. Leží na juhu Nízkych Tatier, v nadmorskej výške 728 metrov.  Obec Špania dolina objímajú vrchy - Panský diel, Dolný Šturec, Šachtička, Vlčinec. Kam sa človek len pozrie, sú lesy a voňavé lúky. Najstaršia známa písomná zmienka o Španej Doline je z roku 1263, kde sa spomína ako Montana. Mala viac historických názvov.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:32
Čítať celý článok...
 
Veľké Leváre | obec PDF Tlačiť E-mail
Image Obec Veľké Leváre je jedinečná pozrouhodným  stavbami  - habánskymi domami, ktoré tu zanechali Habáni - príslušníci sekty anabaptistov-novokrstencov, ktorá vznikla začiatkom 16. storočia v alpských krajinách. Habáni významne ovplyvnili spôsob života obce Veľké Leváre a tunajších obyvateľov. Z historických pamiatok je taktiež zaujímavý miestny kaštieľ a kostol.
Posledná úprava Utorok, 06 Január 2009 20:33
Čítať celý článok...
 
Vlkolínec | obec PDF Tlačiť E-mail
ImageVlkolínec je jedna z najzachovalejších rázovitých obcí na Slovensku.  Vlkolínec bol vďaka svojej jedinečnej ľudovej architektúre vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a zaradený do zoznamu  svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vlkolínec leží na svahu jedného z východných výbežkov Veľkej Fatry, v bočnom údolí doliny Revúcej, na južnom úpätí vrchu Sidorovo, v nadmorskej výške 718 m.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:21
Čítať celý článok...
 
Ždiar | obec PDF Tlačiť E-mail
ImageObec Ždiar patrí medzi výnimočné rázovité goralské obce na Slovensku. Množstvo dreveníc uchováva tradície goralov. Múzeum Ždiarsky Dom dokumentuje zvyky miestnych obyvateľov, z ktorých väčšina sa v minulých storočiach venovala paseniu ovcí. Ľudové kroje a remeslá ako ručné tkanie možno nájsť v nejednej drevenici. Pre drevené domy sú charakteristické rôzne ornametálne maľby, najmä okolo okien.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:11
Čítať celý článok...