Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Nový most na Nitriansky hrad je dokončený
Nový most na Nitriansky hrad je dokončený PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 14 Január 2012 21:47
V roku 2012 plánuje biskupstvo vynoviť aj vstupnú bránu do hradu. Nový most, ktorý vedie do areálu Nitrianskeho hradu, je už hotový. Repliku historického barokového mosta postavilo Nitrianske biskupstvo, ktoré sídli na hrade.

Investícia dosiahla 400-tisíc eur, z toho presnú polovicu poskytlo mesto Nitra. Do klenieb mosta ešte treba osadiť osvetlenie o upraviť jeho okolie.

V tomto roku plánuje biskupstvo vynoviť aj vstupnú bránu do hradu. O príspevok už požiadalo mesto. „Je to brána vonkajších hradieb, ktorá bola postavená ako protiturecká pevnosť, je tam Pálfyho erb a nápis,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

V roku 2011 už reštaurovaním prešla vnútorná brána hradného areálu, teda tzv. brána biskupa Zachariáša Mošóciho, na ktorej sú renesančné výjavy.

Mošóci bol biskupom v 15. storočí práve v čase, kedy vstúpil do platnosti Gregoriánsky kalendár a on sa pričinil o jeho rozšírenie aj na území Slovenska,“ uviedol Judák.

Sťažnosti i trestné oznámenia

Výstavbu mosta sprevádzali problémy. Pôvodne sa totiž mal rekonštruovať historický most. Statik však na kontrolnom dni skonštatoval, že murivá sú výrazne zasolené a lepšie bude most zbúrať a postaviť jeho kópiu. Klubu priateľov starej Nitry sa búranie nepozdávalo a zavolal pamiatkovú inšpekciu z ministerstva vnútra.

Boli tu mnohé ťažkosti, dokonca trestné oznámenie podali na nás, hoci sme postupovali podľa predpisov aj s povolením pamiatkarov a so schválením technológií. Ale veci sa vysvetlili a dnes je tento most v plnej kráse,“ reagoval biskup Judák.

Svätci sú na mieste

Na moste už stoja aj pôvodné sochy svätcov a vázy, ktoré ho zdobili aj v minulosti. „Čo si osobne pamätám, tak pred 20-timi rokmi tam ešte niektoré sochy boli, ale potom sa postupne dávali dole. Zrekonštruované a pripravené na umiestnenie boli najmenej takých šesť-sedem rokov,“ povedal Judák. Výnimku tvorí len socha svätého Jána, ktorú robili ako poslednú pred osadením. Neďaleko mosta by mali vzniknúť toalety pre návštevníkov hradu.
„Je to viac-menej prísľub mesta, toalety by sa mali nachádzať v zadnej časti parkoviska,“ informoval Judák.

Pod vstupným mostom na Nitriansky hrad archeológovia objavili múry najstaršieho hradného mosta z druhej polovice 15. storočia. Je to doteraz najstarší archeologicky doložený most na území Nitry.

„Bol to prekvapivý nález v úplnom závere výskumu. Podaril sa náhodou, vďaka výkopovým prácam pre kanalizáciu,“ povedal Peter Bednár z Archeologického ústavu v Nitre. Pod hradným mostom boli v minulosti toalety pre návštevníkov hradu. Práve desať centimetrov pod ich podlahami sa skrývali zvyšky dvoch mostov - gotického a renesančného.

Keďže sa zvyšky mostov našli až po výstavbe nového, s ich prezentáciou nepočíta biskupstvo ani archeológovia. Mosty sa majú prekryť geotextíliou a opatrne zasypať.

NITRA 7. januára (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 14 Január 2012 21:50