Slovensko rôzne správy Novinky bratislavskej turistickej sezóny 2009
Novinky bratislavskej turistickej sezóny 2009 PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 16 Máj 2009 08:23
Domácich i zahraničných návštevníkov Bratislavy čaká počas tohtoročnej letnej sezóny v hlavnom meste niekoľko noviniek. Jednou z nich by mali byť tzv. art tour, čiže umelecké prehliadky. Na dnešnej tlačovej besede to uviedla námestníčka riaditeľa Bratislavského kultúrneho a historického strediska (BKIS) Alexandra Bučková.
Za týmto projektom sa ukrýva možnosť návštevy rôznych umeleckých výstav klasického ako aj moderného umenia. Tie by však boli spojené s návštevou aj samotných ateliérov autorov daných diel, chýbať by nemala ani možnosť prípadného zakúpenia vybraného umeleckého diela. Podľa Bučkovej by sa mali takéto návštevy konať každú sobotu popoludní. "Trvať by mali okolo štyroch hodín," spresnila Bučková.
Vedenie mesta chce tento rok prilákať do Bratislavy aj viac návštevníkov zo Slovenska. Zamerať sa chce napríklad na starších občanov či školákov. Najmä pri školských výletoch chce mesto skĺbiť poznávací a náučný aspekt. Nereálne nie sú ani balíky služieb niektorých bratislavských hotelov, ktoré by návštevníkom okrem ubytovania ponúkali aj cestu mestskou hromadnou dopravou či vstupenky na rôzne podujatia.
Mesto v tejto súvislosti plánuje rokovať o možnej spolupráci aj so železnicami či autobusovými dopravcami. Riaditeľ BKIS Vladimír Grežo uviedol, že infocentrum na Hlavnej stanice sa pravdepodobne zruší, dôvodom má byť zlá komunikácia so železnicami. Okrem noviniek však mesto plánuje "oprášiť" aj niektoré služby, o ktoré bol v minulých rokoch značný záujem. Ten zaznamenali napríklad pri historických prehliadkach pamätihodností mesta či špecializovaných prehliadkach, zameraných napríklad na hudobnú históriu hlavného mesta.
Veľkej obľube a medzi návštevníkmi teší aj návšteva troch hradov, teda Bratislavského hradu, hradu Devín a Červeného kameňa. Tento rok však bude pravdepodobne návšteva Bratislavského hradu obmedzená z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie. Na svoje by si aj tento rok mali prísť milovníci vína, Malokarpatská vínna cesta by mohla byť opäť otvorená.
Mesto chce však návštevníkov vylákať aj do prírody mimo mesta, plánujú sa napríklad cykloprehliadky okolia Bratislavy. Zároveň sa pripravuje aj nový informačný sprievodca, kde sa dajú okrem iného nájsť aj ponúkané zľavy. Tie návštevníkom umožňuje napríklad "populárna" Bratislavská mestská karta. "Ľudia si už na ňu ako na súčasť mesta zvykli," povedala Bučková. Nasvedčuje tomu aj skutočnosť, že v roku 2008 zaznamenali 80-percentný nárast záujmu o kartu ako tomu bolo v roku 2007. Chýbať by taktiež nemali tradičné letné podujatia.

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.