Slovensko Turistika turistické trasy Nezabudnuteľná cesta vlakom Trnava Hora - Kremnické Bane
Nezabudnuteľná cesta vlakom Trnava Hora - Kremnické Bane PDF Tlačiť E-mail
.
    Neoľutuje ten, čo prejde vlakom na uvedenej železničnej trati, ktorá má dlžku približne 30 km s prevýšením nad 500 metrov. Na stanicu Trnava hora sa dá pricestovať autobusom, alebo autom. Autom zvykne pricestovať celá rodina, keď výletníci z auta nastúpia na vlak vodič prejde cez Nevoľné do cielovej stanici Kremnické Bane, kde počká svojich cestujúcich. /Zo stanice Kremnické Bane je len na skok na stred Európy/.
 
  Na tomto úseku železničnej trasy prejdete cez 10 tunelov. Prvý z nich je tunel Pitelová dlžky 374m, nasleduje Veľká skalka 213 m,za tunelom vidieť z trati hrad Šašov a križovatku na rychlostnej ceste Zvolen - Nitra - Martin. Nasleduje tunel Skalica 73 m za nim vidieť z trate Staru Kremničku, za stanicou Stará Kremnička trať prechádza zárezom v  pieskovcovej hornine, zárez je najhlbší na Slovensku, potom príde tunel Kečka 334 m. Po príchode do stanice Bartošova Lehôtka pohľadom z okna vpravo uvidieť ryolitové bralá Jastrabská skala 683 mnm. Za stanicou prejdete tunelom Bartoška 106 m nasleduje železničná zástavke Jastrabá. / Zo stanice Jastrabá ide turistický chodník na Jastrabskú skalu/ . Po opustení zástavky oknom do prava uvidieť nad Nevoľnickou kotlinou Štiavnické pohorie, trať zabieha hlboko do dolín, ktoré preklenuje vysokými násypmi. Pod Nevoľným prejde trať tunelom Hrenca I. 487 m  potom po násype nad Švábskou dolinou nasleduje tunel Hrenca II. 129 m. O 3 km príde vláčik do stanice Kremnica. Keď opustí stanicu trať sa vnorí do Vejmutového lesa, najväčšej lokality borovice Vejmutovej v Európe, potom zachádza hlboko do Partizánskej doliny, v ohybe trate do protisvahu doliny uvidieť vľavo pod traťou rekreačné stredisko Toliar a nasleduje tunel Sohler 659 m, po krátkom čase vlak vojde do Kremnického tunela 112 m. Trať sa vynorí na Gróbni, z nej hlboko pod traťou sa objaví Hlavné banské královské mesto Kremnica 552 mnm. Posledným tunelom na úseku je Blaufuss 531 m a nasleduje konečná železničná stanica Kremnické Bane.
 
    Pretože dnešné deti sa vozia v autách a nevedia ako je to vo vlaku, doporučujem jednu z najkrajších železničných tratí na Slovensku,  pre deti ako prázdninový učebnicový výlet, na ktorej získajú poučenie a krásne zážitky.
 
Cestovný poriadok Slovenských železníc:
                                           Odchod TRNAVA HORA                                Príchod KREMNICKÉ BANE   
                                            len v pracovný deň 10:30                                               11:08
                                            len v nedelu           11:00                                                11:41
                                            každý deň             14:44                                                15:23
                                            každý deň             15:44                                                16:22

© tojeslovensko.sk ďakuje autorovi: Ján Filanda http://www.filtur.wbl.sk/

Vaše hodnotenia

avatar mouse
+2
 
 
Dakujeme za skvely tip! :)
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 27 September 2011 12:35