Slovensko rôzne správy Naše kempingy na svetové nemajú
Naše kempingy na svetové nemajú PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 20 Júl 2009 19:00
Štandardné služby pre dovolenkárov spĺňa väčšina slovenských kempingov pri vode. "Máme ubytovacie služby, zmenáreň, sprchy, WC, kuchynku, práčku," povedala pre TASR Petronela Petříčková z kempingu pri Liptovskej Mare s tým, že zákazníci sa môžu ubytovať v chatkách, pokiaľ nemajú stan či karavan. Tie na prenájom mnohé kempingy neponúkajú. "Väčšina kempujúcich chodí s vlastným špičkovo vybaveným karavanom, pre nich je tento spôsob dovolenky životným štýlom," objasnil šéfredaktor mesačníka Cestovateľ Ľubomír Motyčka. Ako ďalej dodal, slovenské kempingy vyhľadávajú karavanisti na 2-3-dňový pobyt, na viactýždňové dovolenky uprednostňujú zahraničné kempingy pri mori. K základným poplatkom v slovenských kempingoch patrí cena za osobu, auto, stan, karavan či elektrinu. Kempingy sú podľa Motyčku príznačné tým, že dovolenkujúci si varia sami. Slovenské kempy tiež umožňujú stravovanie v bufetoch, mnohé majú v objektoch aj reštaurácie. "Je tu bufet, reštaurácia i pizzeria," povedal Mário Polóny z kempingu pri Nitrianskom Rudne.
"Štandardný kemping by mal okrem základnej hygienickej vybavenosti a možnosti stravovania ponúkať aj rekreačno - športové možnosti, kultúrne a spoločenské vyžitie," vysvetlila Zuzana Nemcová zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR). Kempingy za poplatok tradične požičiavajú vodné bicykle a člny. Obľúbeným vodným športom je aj windsurfing, niekde je však z hľadiska bezpečnosti zakázaný. "Najväčšia atrakcia je vodnolyžiarsky vlek, máme aj vodné bicykle," objasnil Richard Rosípal z kempingu pri Zlatých pieskoch. Možnosť zabaviť sa na tobogane majú zasa dovolenkári v kempingu pri Nitrianskom Rudne. Hoci v niektorých kempingoch sa animátori neujali, na Nitrianskom Rudne majú deti o animačné programy záujem. "Ponúkame aerobik, kreslenie, maľovanie," informoval Polóny. Oproti zahraničiu vývoj kempingov na Slovensku podľa Motyčku u nás zaspal. Ladislav Beleščák zo Slovenskej asociácie campingu a caravaningu si myslí, že je to spôsobené najmä slabou podporou štátu a jednotlivých regiónov.
Podľa generálneho riaditeľa sekcie turizmu na Ministerstve hospodárstva SR Gabriela Kuliffaya mali prevádzkovatelia kempingov možnosť reagovať na výzvy z európskych štrukturálnych fondov. "Kvalitné kempingy je štát cez SACR ochotný podporovať pri ich propagácii na veľtrhoch doma a v zahraničí." SACR urobila v roku 2008 prieskum 11 vybraných kempingov. Doplnil sa tým širší prieskum kempov z roku 2006, keď pracovníci SACR preskúmali 93 zo 108 existujúcich kempov. V súčasnosti je na zozname 32 odporúčaných kempingov, ktoré spĺňajú stanovené kritériá, dodala Nemcová s tým, že tento rok sa zoznam opäť aktualizuje.

Vaše hodnotenia

avatar Mira
0
 
 
Vyhnite sa Kempu Jelka Vodny Mlyn. Celu noc diskoteka, nikto nezasiahne, ani polocia, mlady ozraty a agresivny, akysi mafianksy spolok. Pokazia vam stany, ukradnu veci. Absolutna katastrofa. Velmi pekne miesto, ale nebezpecne zivotu! Skoda, ze si tam nevedia urobit poriadok.
Prihláste sa pre pridanie názoru.