Slovensko Turistika správy Národný výstup na Kriváň bol v sobotu 14.8.
Národný výstup na Kriváň bol v sobotu 14.8. PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 12 August 2010 21:57
Ďalší ročník tradičného Národného výstupu na Kriváň sa uskutočnil sobotu (14.8.). Jednotlivé ročníky sa symbolicky viažu k výročiu nejakej významnej udalosti v našich dejinách či jubileu niektorého zo slovenských národovcov.  „Tento je venovaný 175. výročiu výstupu známeho vlastenca a kultúrneho dejateľa Gašpara Fejérpataky-Belopotockého na jeden z hlavných symbolov Slovenska,“ uviedol ďalší z dlhoročných organizátorov Ivan Bubelíny.           Samotný výstup strmšou, ale kratšou trasou od Troch studničiek trvá podľa neho približne štyri hodiny. „Hoci štúrovci nazývali svoje výstupy vzletne vychádzkami, je to dosť náročná túra. Treba sa na ňu dobre pripraviť a rezervovať si čas a sily aj na návrat, lebo cesta späť býva spravidla ťažšia ako na vrchol,“ skonštatoval Bubelíny.
      „Účasť na Národnom výstupe na Kriváň je aj v dnešnej dobe nepochybne silným zážitkom. Iba ten, kto ho absolvuje, dokáže naplno precítiť a pochopiť krásnu metaforu zo Štúrovej básne, že Kriváň vyzdvihuje Slovákov k oblakom a zároveň ich prikúva k rodnej zemi. Svedčia o tom mnohé úprimné zápisky vo vrcholovej knihe či kronike minulých národných výstupov,“ dodal Bubelíny.
Približne 450 ľudí sa dnes zúčastnilo na Národnom výstupe na Kriváň, ktorý bol venovaný Gašparovi Fejérpatakymu – Belopotockému. Za účasť na náročnej túre si odniesli výstupový odznak.
Výstup oficiálne otvorili už v piatok (13.8.) v Liptovskom Mikuláši za prítomnosti miestneho primátora Jána Blcháča, primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša, predsedu Matice slovenskej Jozefa Markuša a predsedu Klubu slovenských turistov Petra Perhala.
"Náš národný výstup sa začal o niekoľko minút neskôr, pretože počasie nám ráno neprialo. Bola hmla a predtým silná búrka. Zrejme aj preto prišlo o 50 ľudí menej, ako sme očakávali," vysvetlil TASR predseda liptovského Klubu slovenských turistov Ján Kamien.
Napokon na vrchole Kriváňa odznela báseň, hymna a aj pieseň Kto za pravdu horí. Na kríž účastníci umiestnili zástavu a položili veniec. V súčasnosti sa podujatie končí kultúrnym programom a táborákom v Račkovej doline.
V roku 1968 sa na obnove Národného výstupu na Kriváň zúčastnilo rekordných 2500 turistov. V posledných rokoch sa akcia s prihliadnutím na jednoduchšiu organizáciu a ochranu prírody zredukovala na jeden výstupový deň a maximálne 500 účastníkov.

Pribylina 14. augusta (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 18 August 2010 10:22
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie