Slovensko Turistika správy Malebné zákutia Stredného Považia potrebujú lepšiu propagáciu
Malebné zákutia Stredného Považia potrebujú lepšiu propagáciu PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 28 Jún 2009 17:01
Stredné Považie v okolí Považskej Bystrice ponúka návštevníkom okrem mora prakticky všetko. Čarokrásnym zákutiam však chýba väčšia propagácia a snáď i preto je kraj pod majestátnym Manínom stále neobjavenou rekreačnou lokalitou.
Vyplýva to z vyjadrení turistov najmä z Českej republiky, pre ktorých sa Považie stalo cieľovou destináciou dovoleniek už po niekoľko rokov. "Prvýkrát sme tu boli pred štyrmi rokmi a odvtedy tu každé leto prežijeme minimálne týždeň. Škoda len, že to, čo máte doslova pod oknami, neviete predať. I my sme sa napríklad o Manínskej tiesňave dozvedeli viac-menej náhodou," informoval TASR Petr Míček z Valašského Meziříčí. Podľa Dany Belásovej z Turistickej informačnej kancelárie (TIK) v Považskej Bystrici hľadajú informácie o Považí najmä turisti z Českej republiky, z času na čas i Poliaci či iné národnosti. "Turistov, ktorí k nám prídu a hľadajú nejaké prírodné zaujímavosti, vieme posielať do Manínskej tiesňavy, ktorá je kúsok za Považskou Bystricou. Je tu možnosť aj ubytovania v autokempingu alebo chatkách. Hneď v blízkosti je aj možnosť stravovania," uviedla pre TASR Belásová. Podľa jej slov 15-kilometrová trasa náučného chodníka Manínska tiesňava zavedie návštevníkov do jedného z najkrajších miest Slovenska a okrem bohatej fauny a flóry ponúka najužší kaňon Slovenska a najväčší skalný previs v Kostoleckej tiesňave.

V areáli autokempingu je kúpalisko a len niekoľko kilometrová trasa dovedie turistov až do Súľovských skál. "Trochu horšie je to s kultúrnymi a historickými pamiatkami v okolí Považskej Bystrice. Považský hrad môžu turisti navštíviť len na vlastné nebezpečenstvo, kaštieľ v Orlovom, kde bolo aj múzeum a minizoo, je v súkromných rukách, a tak najatraktívnejšou historickou pamiatkou je považskobystrický Kostol navštívenia Panny Márie zo 14. storočia," doplnila Belásová. V bezprostrednej blízkosti mesta sú ďalšie dva náučné chodníky - päťkilometrový v Súľovských skalách a najmä v Milochove - dedinke nad prvým vodným dielom Vážskej kaskády - Nosickou priehradou.

Práve Nosická priehrada je obľúbenou lokalitou nielen rybárov, ale aj milovníkov vodných športov. "Od mája do septembra ponúkame vždy v nedeľu vyhliadkové plavby výletnou loďou. Má kapacitu 55 miest a v prípade záujmu viac ako 20 ľudí vieme vyhliadkové plavby zabezpečiť aj počas iných dní v týždni," povedal pre TASR Dušan Fejer zo Správy povodia stredného Váhu v Púchove. Podľa vyjadrenia predsedu Mestskej organizácie (MsO) Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) v Považskej Bystrici Juraja Dobiaša si

Nosickú priehradu obľúbili najmä rybári z Kysúc, ale aj z juhu Slovenska. "Na priehrade môžu chytať na zväzovú povolenku, ak by však chceli loviť ryby na našich miestnych revíroch, musia si kúpiť povolenku v jednej z troch predajní rybárskych potrieb v meste, prípadne priamo v rybárskom dome," dodal Dobiaš. Návštevnosť tento rok zrejme negatívne ovplyvní aj výstavba diaľnice a nedostatočné ubytovacie kapacity priamo v meste. Väčšina ubytovacích zariadení strednej triedy je obsadená pracovníkmi diaľnice. "Považská Bystrica sa zmenila z pokojného mesta na jedno veľké stavenisko. Rozkopané je nielen jej okolie, ale aj samotné mesto, kde je navyše katastrofická dopravná situácia," posťažoval si Míček. Po dokončení diaľnice sa však podľa neho môže stať jednou z najnavštevovanejších lacných turistických lokalít.

Považská Bystrica 22. júna (TASR)

Vaše hodnotenia

avatar maria
+1
 
 
Čo sa týka pekného mesta tak Púchov je úplne super, je teraz prerobené a myslím si že pre turistov zaujímavé :D
Prihláste sa pre pridanie názoru.