Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Liptovský Ján hľadá investorov na obnovu kaštieľov
Liptovský Ján hľadá investorov na obnovu kaštieľov PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 07 Marec 2009 18:52
Kaštieľ v Liptovskom Jáne
V Liptovskom Jáne sa síce nachádza najviac kaštieľov na Slovensku, ale viaceré z nich chátrajú, a preto by starosta Juraj Filo privítal investorov, ktorí nájdu peniaze na obnovu. "V obci s 850 obyvateľmi máme 14 kaštieľov a päť kúrií. Jeden kaštieľ je majetkom obce, ostatné sú v súkromných rukách. Na obecný kaštieľ je spracovaný projekt rekonštrukcie na viacúčelové zariadenie v hodnote takmer 800 000 €.

Ak získame peniaze z eurofondov, vybudujeme v ňom múzeum Čajakovcov, informačné centrum, knižnicu či sálu pre kultúrne podujatia,“ ozrejmil Filo spôsob, akým by chcela obec prispieť k zveľadeniu jednej z pamiatok.

Kaštiele prešli do súkromného vlastníctva po odchode Szentiványiovcov z Liptovského Jána v 19. a 20. storočí. "Zaujímavosťou je, že zostali súkromným majetkom aj za socializmu. Štát sa o kaštiele v tom období nestaral - a nie je to bohužiaľ inak ani dnes. V obci síce bola vyhlásená pamiatková zóna, ale na vzhľade pamiatok sa to pozitívne neodrazilo. Výnimkou je azda komplex dvoch kaštieľov v bývalých kúpeľoch, kde sa nachádza špeciálna škola,“ podotkol starosta.

V nevyhovujúcom stave sa v súčasnosti nachádzajú štyri kaštiele. Tri z nich chcú ľudia predať, ale aj v tejto oblasti sa prejavila finančná kríza. Záujem investorov oproti minulosti značne opadol. Seriózni záujemcovia o obnovu by mali kaštieľ nadobudnúť za symbolickú sumu, pretože do rekonštrukcie treba v nejednom prípade investovať státisíce eur, uviedol Filo pre agentúru SITA.

Ostatné kaštiele a kúrie sú úplne alebo čiastočne obnovené. Len v jednom z troch prípadov sú ich vlastníkmi obyvatelia Liptovského Jána. "Približne polovica objektov sa využíva na rôzne formy rekreácie, zvyšok slúži na bývanie,“ doplnil.

Napriek rôznym problémom si starosta myslí, že veľký počet pamiatok je pre obec skôr požehnaním. "Dedina má vďaka nim svojskú atmosféru, ťažko porovnateľnú s nejakou inou na Slovensku. Už oddávna sa tu rozvíja cestovný ruch. Návštevníci si však odnášajú komplexný dojem, a chátrajúce pamiatky v obci na ňom zanechajú negatívny vrub,“ uzavrel Filo.

LIPTOVSKÝ JÁN 7. marca (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 07 Marec 2009 19:03