Slovensko Slovensko regióny Liptov | región
Liptov | región PDF Tlačiť E-mail
Región Liptov sa nachádza v Žilinskom kraji a tvoria ho okresy Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Zo severu susedí s Poľskom a Oravou, zo západu s Turcom, z juhu ho ohraničuje Horehronie a z východu ho uzaviera región Spiša.


Geografia

Liptov je jeden z najkrajších slovenských krajov a z turistického pohľadu ho možno pokojne označiť za najrozvinutejší slovenský región. Zaberá územie Liptovskej Kotliny, do ktorej sa zbiehajú pohoria až troch národných parkov. V severnej časti Liptova sú to slovenské veľhory Vysoké Tatry, z juhu Nízke Tatry a zo Západu sem zasahuje Veľká Fatra. Najvyšším vrchom Liptova je Kriváň s výškou 2495 m.n.m., nazývaný tiež slovenský národný vrch.

Prečo navštíviť Liptov?

  1. Výstup na Kriváň, Baranec a hrebeňovka Nízkych Tatier
  2. Lyžovačka v Jasnej a na Malinôm Brde
  3. Kúpanie v Aquaparkoch Bešeňová a Tatralandia
  4. Folklórne slávnosti vo Východnej
  5. Stále živé obce so zachovalou drevenou architektúrou Vlkolínec, Vyšná a Nižná Boca
  6. Návšteva salaša
  7.  Rafting na rieke Belá

Centrá turistického ruchu

Vďaka svojej polohe vám región Liptova dokáže ponúknuť všetko. Najkrajšie túry, najlepšiu lyžovačku, kúpanie v lete i v zime, ako aj kúsok histórie a to pekne vedľa seba. Výrazným centrom turistického ruchu je Jasná a okolie Demänovská doliny v Nízkych Tatrách. Nájdete tu najlepšie slovenské lyžiarske stredisko, navštevovanú Demänovskú jaskyňu slobody a množstvo Nízkotatranských turistických trás. Jasná je jedným z mála stredísk, ktoré je rozsahom ubytovania a služieb porovnateľné so svetoznámymi rezortmi v zahraničí.

Druhým najvýznamnejším lyžiarskym strediskom je Malinô Brdo pri Ružomberku, v ktorého blízkosti leží malebná obec Vlkolínec, zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Okrem Vlkolínca vás určite očaria malebné obce s typickými drevenicami Vyšná a Nižná Boca pod Čertovicou, alebo banská osada Magurka.

Obec Pribylina je známa skanzenom Liptovského múzea v prírode a susedné Podbanské ako východiskový bod na túru na Kriváň vo Vysokých Tatrách.

Zaujímavou obcou je bývala šľachtická obec Liptovský Ján so zemianskymi kúriami, termálnym kúpaliskom, ležiaca pri ústi Jánskej doliny pod Nízkymi Tatrami.

Možnosť celoročného kúpania môžete využiť v perfektne vybavených slovenských aquaparkoch. K dispozícii je vám relaxačná Bešeňová a adrenalínová Tatralandia. Oba aquaparky ležia v tesnej blízkosti Liptovskej Mary, len 15 km od seba. Vďaka termálnym prameňom sa v nich môžete kúpať aj v zime a kochať sa pritom výhľadom na Vysoké a Nízke Tatry.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:01