Slovensko rôzne správy Lesnícky skanzen vlani s rekordnou návštevnosťou
Lesnícky skanzen vlani s rekordnou návštevnosťou PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 14 Január 2012 22:00

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu navštívilo vlani rekordných 61.450 návštevníkov z 20 krajín, čo je o takmer 4000 viac ako v roku 2010. TASR to uviedol hovorca Lesov SR, š. p. Vlastimil Rezek. "Trojkilometrový náučný chodník so 71 zastávkami absolvovali okrem domácich hostí napríklad aj návštevníci z Austrálie, Japonska či USA," priblížil.


Najviac zahraničných turistov, v minulom roku 1564, prišlo už tradične z Česka. Pomyselnú druhú priečku v zastúpení zahraničných návštevníkov obsadila Veľká Británia pred Maďarskom. Počet návštevníkov stúpa nepretržite od založenia skanzenu v roku 2003. Najviac ľudí si každoročne prichádza oddýchnuť do Vydrovskej doliny na Deň stromu, ktorý organizujú Lesy SR vždy začiatkom júla. Vlani prilákalo toto kultúrno-spoločenského podujatie opäť okolo 18.000 ľudí.
"Zaujímavé je porovnanie jednotlivých mesiacov s rovnako rekordným rokom 2010. Napriek očakávaniam, pravdepodobne aj kvôli zlému počasiu, prišlo vlani menej návštevníkov v júni a júli, no vo všetkých ostatných mesiacoch záujem o skanzen vzrástol," pokračoval Rezek.
Rast počtu turistov pocítili podľa neho aj prevádzkovatelia Čiernohronskej železnice, ktorá končí práve v Lesníckom skanzene. Počet cestujúcich sa podľa riaditeľa železnice Aleša Bíleka oproti roku 2010 zvýšil približne o desatinu. Za zvýšeným záujmom vidí, okrem iného, aj zlepšenie ekonomickej situácie a odznievanie prvej vlny hospodárskej krízy. Počtom návštevníkov skanzen spolu so železničkou konkuruje najznámejším slovenským hradom či jaskyniam, uviedol Rezek.
Lesnícky skanzen sa aj vlani mohol podľa neho popýšiť novinkami. Najväčšou udalosťou bolo oficiálne otvorenie lesníckej kaplnky s nainštalovanou výstavou plastík svätých z rúk neprofesionálnych majstrov rezbárov. Pribudla tiež 71. zastávka náučného chodníka venovaná horskej záchrannej službe. "Rozširovanie ponuky unikátneho Lesníckeho skanzenu sa nezastaví ani v tomto roku. V pláne je vybudovanie ďalších dvoch zastávok náučného chodníka venovaných Dobročskému pralesu a vodným dielam využívaným v lesníctve," uzavrel Rezek.

      Banská Bystrica 8. januára (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie