Slovensko Lyžovanie správy Krahule zrýchlili sedačkovú lanovku
Krahule zrýchlili sedačkovú lanovku PDF Tlačiť E-mail
Na Krahuliach čaká lyžiarov zrýchlená sedačka Lyžiarske centrá v okolí Kremnice – v obci Krahule a na Skalke - plánujú otvorenie tohtoročnej sezóny v decembri. V oboch strediskách budú zjazdovky umelo zasnežované, uviedli pre TASR majitelia stredísk. Lyžiarske centrum v dedine Krahule má nadmorskú výšku 1060 metrov nad morom a leží dva kilometre od geografického stredu Európy. Na južných svahoch sa nachádzajú tri zjazdovky. "Z toho dve sú zasnežované, túto sezónu budú tri zasnežovacie delá navyše," povedal Vladimír Urblík, majiteľ Ski Krahule. Pre lyžiarov či snowboardistov majú štyri vleky a jednu štvorsedačku, ktorá bude výkonnejšia. "Konštrukčné zrýchlenie sedačky je z 2,3 m/s na 2,5," povedal Urblík. Ako dodal, medzi novinky tohto roku patrí aj zvýšený výkon a kapacita vleku H 80. Sezónu tú chcú spustiť 25. decembra.

Na Skalke môžu športovci lyžovať na siedmich zjazdových tratiach, ktoré sa členia na modré, červené a čierne. V stredisku sú štyri vleky rozdelené podľa obtiažnosti. Náročný vedie popri čiernej zjazdovke. "K bezpečnosti v stredisku prispieva aj systém jednotlivo značených lyžiarskych tratí so základnými informáciami ako názov a dĺžka trate, obtiažnosť, prevýšenie, ako aj aktuálnymi informáciami o výške snehu v cm, podmienkach," priblížil majiteľ Skalky, s.r.o. Tibor Bab. Začiatok sezóny plánujú na 18. decembra. Bab však dodal, že v závislosti od počasia sa tu dá lyžovať už koncom novembra aspoň na jednej otvorenej zjazdovej trati.

V oboch strediskách nezabúdajú ani na priaznivcov mladšieho zimného športu – snowboardingu. Vyčlenené časti zjazdových tratí pre snowboardistov sú podľa Baba u nich "už niekoľkoročnou praxou". Ako pokračoval Urblík, túto sezónu "plánujeme výstavbu snowboard parku v ľavej zjazdovke, ktorá by mala byť len pre snowboardistov pri dobrých snehových podmienkach". Urblík pripomenul, že park sa stavia každú sezónu nanovo, minulý rok ho nemali.

Parkovanie je bezplatné v oboch strediskách. Urblík informoval, že vybudovali dve nové asfaltové parkoviská. Podľa Baba je u nich počet parkovacích miest napriek nedávnemu rozšíreniu obmedzený a počas sviatkov nedostatočný. "Návštevníci sú však v tomto období ochotní zaparkovať aj popri ceste," dodal.

Kremnica 7. novembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.