Slovensko Lyžovanie správy Krahule, Skalka a Donovaly si brúsia zuby na lyžiarov
Krahule, Skalka a Donovaly si brúsia zuby na lyžiarov PDF Tlačiť E-mail
Lyžiarske strediská v Banskobystrickom kraji - dve strediská pri meste Kremnica a lyžiarske centrum na Donovaloch, sú podľa ich prevádzkovateľov na nadchádzajúcu sezónu pripravené, svahy budú umelo zasnežovať vo všetkých troch.
"Lyžiarske stredisko je v prvom rade zabezpečené po technickej stránke a bezpečnostnej stránke, samozrejmosťou je skiservis, horská služba v prípade úrazu lyžiara, požičovňa lyží a snowboardov a aj lyžiarska škola a škôlka," objasnila pre TASR Veronika Bab z lyžiarskeho strediska Skalka pri Kremnici. Dodala, že v okolí Skalky je tiež veľa bežeckých trás, na svoje si prídu teda aj prívrženci bežkovania. Približne 2900 metrov upravovaných zjazdoviek sa podľa nej každoročne otvára na Mikuláša 6. decembra v závislosti od snehových podmienok s tým, že v období Vianoc sa tu zatiaľ lyžovalo každý rok. "Zasnežuje sa spravidla v novembri, na to musia byť zjazdovky a terén premrznuté, aby vyprodukovaný sneh mal tú príslušnú kvalitu a netopil sa zospodu," konštatovala Bab. "Lyžiarske stredisko Skalka prevádzkuje päť lyžiarskych vlekov, v stredisku je aj lanovka, ale tá ma iného prevádzkovateľa," pokračovala s tým, že pre lyžiarov túto sezónu zabezpečili väčšie prepravné kapacity na svahoch. V stredisku je k dispozícii aj športová hala, kde nájdu športovci bazény, vírivku či kolkovú dráhu.

Tri zjazdovky s celkovou dĺžkou 2 a pol kilometra čakajú na lyžiarov aj v stredisku Ski Krahule. "Sú tu tri vleky, detský povrazový vlek a jedna štvorsedačka, ktorá prešla potrebnými skúškami. Celková kapacita je 4800 ľudí," objasnil majiteľ a prevádzkovateľ strediska Vladimír Urblík s tým, že sezónu začnú tak ako každý rok 26. decembra. Ako dodal, pre klientov strediska zrekonštruovali sociálne zariadenia.

"Na zimu sme pripravení, v stredisku sú k dispozícii dve sedačkové lanovky, jedna je kombinovaná s osemmiestnou kabínkou, kde majú lyžiari na výber, či pôjdu na vrchol Novej Hole v kabíne alebo na sedačke," konštatoval marketingový manažér strediska PARK SNOW Donovaly Miroslav Dobrota.
Druhá, štvorsedačková lanovka, sa nachádza v časti Záhradište. "K dispozícii máme aj ďalších 14 vlekov." Umelo zasnežovaných bude túto zimu podľa Dobrotu 70 percent zjazdoviek, ktoré tvoria celkom 11 kilometrov. Ako upozornil, spustenie sezóny závisí od snehových podmienok a prvých poriadnych mrazov. Strediská disponujú spomínanými lyžiarskymi školami, kde sa môžu naučiť lyžovať či snowboardovať detskí aj dospelí začiatočníci.

Banská Bystrica 19. októbra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.