Kláštorný komplex Hronský Beňadik - Perla Pohronia Tlačiť

RECENZIA: Často sme cez Hronský Beňadik autom prechádzali no nikdy sa tam nezastavili až donedávna. A oplatilo sa.

Kde to je?

Hronský Beňadik leží 10 km juhozápadne od Novej Bane v doline medzi Pohronským Inovcom a Štiavnickými vrchmi a ako z názvu vyplýva, obcou preteká rieka Hron.

Čo tam je?

Dominantou obce je kláštorný komplex, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a jeho katedrála patrí k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku. Opátstvo tu založili už koncom 11. storočia. Jeho súčasťou bola až do polovice 14. storočia aj prvá románska trojloďová bazilika sv. Benedikta. Potom ju začali prestavovať do dnešnej gotickej podoby.
Gotický trojloďový chrámový kostol má krížové rebrové klenby a neskorogotickú vstupnú bránu s vežou. Na nádvorí bol kedysi cintorín. Okolo dvora stoja kláštorné objekty, ktoré boli spojené krytou gotickou arkádovou krížovou chodbou, z ktorej zostalo len južné krídlo na konci ktorého je na druhom podlaží neskorogotická kaplnka Božej Krvi. V nej je zachovaná socha Madony z poslednej tretiny 14. storočia a kúsok z Veronikinej šatky s kvapkami Kristovej Krvi, ktorú daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi.
Na ploche asi trikrát väčšej, než boli pôvodné rozmery kláštorného komplexu vznikla počas tureckých vojen renesančná pevnosť. Pevnosť bola zásobovaná vodou z neďalekého prameňa unikátnym keramickým rúrkovým vodovodom až k studni na nádvorí. 


Kláštorný komplex Hronský Beňadik

Oplatí sa?

Ako vidno, miesto dýcha bohatou históriou. Komplex sa dá pešo obísť a pozrieť si ho tak zo všetkých strán. Schodmi sa dá zísť dole k hlavnej ceste. Objektom by sa síce zišla rekonštrukcia, sú dosť schátralé, opadaná omietka ale rozhodne odporúčam zastaviť sa.

© pre tojeslovensko.sk napísal matko - všakovaké práva vyhradené!

Podporte túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk
Posledná úprava Piatok, 13 August 2010 19:03