Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky recenzie Keď sú bratislavské pamiatky ZADARMO
Keď sú bratislavské pamiatky ZADARMO PDF Tlačiť E-mail
pošli na vybrali.sme.sk
RECENZIA: V Bratislave sa opäť po roku konalo veľmi vydarené podujatie Bratislava pre všetkých teda deň otvorených dverí samosprávy hlavného mesta.

Bratislava pre vsetkych

Každoročne sa koná nie náhodou okolo dátumu 24.apríla pretože tento deň bol kedysi určený na voľbu richtára podľa listiny kráľa Ondreja III o potvrdení mestských privilégií. Pri tejto príležitosti sa návštevníkom a obyvateľom hlavného mesta ponúka množstvo podujatí.

Ako bolo?

Pred rokom som sa akcie zúčastnil prvý krát a bol som nadšený. Preto som tento rok nemusel dlho premýšľať, počasie žičilo a išiel som mesto „omrknúť“ znovu či sa niečo zmenilo.
Možno pod vplyvom krízy alebo prečo, mesto sa tento krát rozhodlo, že doprava autobusmi MHD už nebude zadarmo tak ako minulý rok. Dopravný podnik však posilnil spoje do lokalít kde sú jednotlivé atrakcie.  K botanickej záhrade tak premávali električky a do ZOO autobusy v intervale 7 minút. Na Kolibu, Železnú studienku, Horský park, Vodárenské múzeum či Devín každých 15 minút.
Novinkou boli vyhliadkové plavby po Dunaji loďou Martin 4 krát za deň v 1,5 hodinových intervaloch. Po objasnení v informačnej kancelárii, že v rade stojí asi 200 ľudí a kapacita lode je 160 by sa mohlo stať, že tam strávime niekoľko hodín a do lode sa nedostaneme sme sa rozhodli nezabiť čas čakaním.

Slovenské národné múzeum nechcelo prerobiť

Hneď pred prístavom je Slovenské národné múzeum, ktoré však víta hneď pri vchode veľkými písmenami „NIE JE ZADARMO!“ keby to niekto nepochopil, tak to tam bolo pre istotu 3 krát! Škoda, toto sa po roku nezmenilo. Zaplatíme inokedy, hor sa na atrakcie kde nie sú takí pyšní ;)

Bratislava pre všetkých

Cesta historickou električkou

Presúvame sa popri Slovenskej filharmónii. Po električkovej trati sa s hrkotom šinie historická električka, ktorá robí okruh starým mestom. Oplatí sa naskočiť, nástup je na Jesenského ulici. Uvítajú vás sprievodcovia v historických mundúroch a počas cesty si vypočujete zaujímavý výklad sprievodcu.
Cez Hviezdoslavovo námestie a Rybnú bránu (pre výmenu dlažby je ulica zúžená a prechod bol pre množstvo ľudí sťažený)  sa postupne dostávame až k Hlavnému námestiu odkiaľ sa už z diaľky rozliehal džavot detí a sprievodného hudobného programu na pódiu. Základné umelecké školy, centrá voľného času spolu s detskými organizáciami tu pripravili kreatívne stánky  pre deti, ktoré sa tu mohli do sýtosti realizovať. Márne som vysmädnutý hľadal stánok s pivom, holt námestie tento raz patrilo deťom...

Bratislavské paláce a galérie

Apponyiho palác
Radnica na námestí je žiaľ tento rok zavretá pre rekonštrukciu. Jej prehliadka spolu s podzemnými mučiarňami bola pred rokom tiež zaujímavým zážitkom. Napravo od radnice pokračujeme návštevou Apponyiho paláca, ktorý bol po veľmi vydarenej rekonštrukcii otvorený minulý rok. V podzemí je Múzeum vinohradníctva a v samotnej budove Múzeum historických interiérov a na nádvorí paláca je jarmok pár predajcov tradičných výrobkov z dreva, kovu, drôtu či keramiky a skla.
Primaciálny palác
Na Primaciálnom námestí pri informačnom centre sa tiahne dlhočizný rad na prehliadku vláčikom Prešporáčikom. Ak nechcete pri čakaní dostať úpal a máte zdravé nohy, neodporúčam. Miesto čakania sa oplatí návšteva Primaciálneho paláca, ktorá je na najvyššej úrovni, keďže je sídlom bratislavského novodobého richtára. Pod vstupnou bránou vás vítajú mladé hostesky v kostýmoch v červenej farbe loga mesta Bratislavy a ponúkajú rôzne propagačné materiály. Keď sa vyberiete vpravo, dostanete sa k schodisku, ktorým sa dostanete priamo do krásnych pracovní a rokovacích sál primátora, kde sa môžete kochať jedným z najvýznamnejších kultúrnych dedičstiev Bratislavy – vzácnymi anglickými tapisériami zo 17. storočia. Opäť sú tu usmievavé tváre hostesiek, vodička na občerstvenie, napolitánky a čokoládky, prípadne reklamné predmety pripravené pre každého návštevníka. Keď sa vrátite k vchodu a vyberiete sa ľavou stranou, dostanete sa k schodisku, ktoré vás zavedie do zrkadlovej siene kde celý deň prebieha koncert detí Základných umeleckých škôl. Príjemné posedenie pre odpočinok s hudobným zážitkom. Dolu na nádvorí Sv. Juraja prebiehal tiež celodenný hudobný program. Škoda, že práve pri návšteve mali prestávku.
Mirbachov palác

Opúšťame palác smerom do Galérií mesta Bratislavy. V prvej z nich v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí zaujmú krásne zdobené stropy, drevené obklady stien zdobené dobovými kolorovanými rytinami, výstava 130 obrazov Josefa Čapeka a opäť hudobné koncerty. V druhej galérii v Pállfyho paláci na Panskej ulici sú zaujímavé expozície súčasného slovenského výtvarného umenia, keltská mincovňa v podzemí, mexická grafika na najvyššom poschodí a projekt pasáž – zaujímavé vizuálne dielo, kde kráčate po úzkom chodníku a okolo vás sú všade samé knihy až do nekonečnej hĺbky a výšky (dojem vytvorený zrkadlami). 

Z každého rožku trošku

Ďalším ťahákom je zostup  do podzemia kaplnky sv. Jakuba na námestí SNP, kde som sa ani tento rok žiaľ nedostal opäť kvôli dlhočiznému radu. Táto pamiatka je sprístupnená len tento jeden víkend v roku.
Veľké rady sa tvoria aj pred Múzeom zbraní v Michalskej veži nad Michalskou bránou. Oplatí sa však čakať nielen pre zaujímavú zbierku zbraní ale hlavne pre krásny výhľad z vrcholu veže.
Na Rudnayovom námestí pri Dóme sv. Martina v novozrekonštruovanej budove otvorili tento rok Gašparkovo bábkové divadlo a múzeum marionet. Maličké, útulné.
Vrelo odporúčam aj pešie turistické prehliadky historického centra každú hodinu od infocentra na Klobučníckej. Prehliadky trvajú približne hodinu a so sprievodcom prejdete najzaujímavejšie lokality centra s veľmi pútavým a poučným výkladom, žiaľ rušeným prechádzanými autami po pešej zóne.

 

Dopravné múzeum

Dopravné múzeum
Pri Hlavnej vlakovej stanici stojí za návštevu Dopravné múzeum, v priestoroch prvej parostrojnej železnice z 19. storočia. V interiéri sú historické osobné aj nákladné vozidlá, motorky, bicykle, železničiarska technika. V exteriéri na koľajsku sú parné, motorové a elektrické rušne a iné stroje.

Botanická záhrada je zadarmo len v sobotu

Botanická záhrada
Z atrakcií mimo centra sme navštívili Botanickú záhradu. Ak sa tam chcete dostať zdarma, učiňte tak v sobotu. Pretože v nedeľu je návšteva už platená. Asi by im ten druhý deň už uškodil.. Minulý rok som tak zažil množstvo znechutených ľudí, ktorí sa preto na botanickú vykašľali. Samotná záhrada je však hodná návštevy. Hneď vpravo po vstupe sa nachádzajú skleníky s teplomilnými rastlinami, kaktusmi, sukulentami. Na moje prekvapenie je areál dosť rozľahlý a strávite tak príjemné chvíle prechádzkami po jeho zákutiach hlavne na jar keď záhrada hýri farbami.

Vodárenské múzeum hlavne pre deti

Vodárenské múzeum
Deň otvorených dverí vo Vodárenskom múzeu na Devínskej ceste sa oplatilo hlavne deťom, kde na nich čakali rôzne súťaže, nafukovacie skákadlá, balóny...

ZOO radšej inokedy

Odporúčam vyhnúť sa návšteve Zoologickej záhrady počas tejto akcie, pretože to nebude najpohodovejší zážitok. Doprava buď v úplne preplnenom autobuse alebo hľadanie parkovacieho miesta a samotné ZOO je tiež plné ľudí.

Gerulata v Rusovciach

Antická Gerulata
V mestskej časti Rusovce v centre za kostolom na Gerulatskej ulici sa nachádza múzeum Antická Gerulata. Môžete tak zažiť kúsok Ríma neďaleko Bratislavy ako sa to píše v brožúre. Sú tu v areáli pozostatky rímskeho vojenského tábora Gerulata a vnútri expozícia kamenných výtvarných diel a archeologických artefaktov. Pokiaľ nie ste veľkým fanúšikom alebo nejdete okolo, môžete vynechať.
Tým sa moje putovanie po niektorých krásach Bratislavy skončilo a mohol sa po takmer desiatich hodinách na nohách kľudne posadiť na pivo s priateľmi a podeliť sa s nimi o zážitky.

Zhrnutie

Ak chcete spoznať Bratislavu bližšie a ešte k tomu zadarmo, rezervujte si tento termín v kalendári aj o rok. Budete plní dojmov, zážitkov, poznatkov a poviete si, že Bratislava má naozaj čo ponúknuť nielen turistom ale aj svojim rezidentom. Stretnete množstvo na Slovensko nezvyčajne milých a ústretových zamestnancov múzeí. Klobúk dolu. Všade je dostatok propagačných brožúr, máp a publikácií aj v cudzích jazykoch.
Držím mestu palce aby podujatie naďalej rozvíjali a bolo do akcie zapojených čo najviac organizácií k spokojnosti návštevníkov.

© tojeslovensko.sk (matoma) - všakovaké práva vyhradené!

 

Vaše hodnotenia

avatar macka
+1
 
 
Veľmi zaujímavé a pekné hodnotenie celej akcie. Na budúci rok si určite nenechám ujsť príležitosť a navštívim v tento deň Bratislavu.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 03 Máj 2009 17:26