Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Hrad Branč čiastočne obnovia
Hrad Branč čiastočne obnovia PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 20 Marec 2010 11:07
Na záchranu a obnovu dvoch najviac ohrozených častí hradu Branč – premostenia stredného hradu a schodiska do bašty získala obec takmer štvrť milióna eur z eurofondov. S prácami sa začne v máji. Onedlho sa začnú práce na záchrane a obnove dvoch najviac ohrozených častí hradu Branč – premostenia stredného hradu a schodiska do bašty. Baštu súčasne zakonzervujú. Zrúcanina hradu patrí obci Podbranč. Ako pre agentúru SITA uviedla starostka Viera Končitá, obec uspela v projekte cezhraničnej spolupráce s Českou republikou a na obnovu časti hradu, vybudovanie sociálnych zariadení a kultúrne podujatia na hrade získali 95 percent z viac ako 252 tisíc eur. Zvyšných päť percent zaplatí obec, ktorá si na to musela vziať úver. Podľa Končitej sa v súčasnosti pripravuje výberové konanie na dodávateľa prác, ktoré by sa mali začať v máji. Predchádzať im bude archeologický výskum. Na práce bude dohliadať tím odborníkov vrátane hradológa Ivana Staníka. Pracovať sa bude prevažne ručne s minimálnym použitím mechanizmov, pričom na stavbu použijú kamene z miestneho kameňolomu a špeciálnu maltu. V prvej etape do konca roka majú preinvestovať asi 56 tisíc eur.

Hrad bude na vlastnú zodpovednosť sprístupnený aj počas stavebných prác. Obec Podbranč sa doteraz snažila obnovovať hrad po častiach z prostriedkov ministerstva kultúry, sponzorských darov alebo zo vstupného. Minulý rok dokončili výstavbu južnej hradby, ktorá sa zrútila v roku 1978. Podľa Končitej sa v budúcnosti budú snažiť získať ďalšie prostriedky na obnovu hradu. Zrúcanina hradu Branč leží na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč.

Hrad nechal postaviť magister Aba z Hlohovca v rokoch 1251 - 1297. V ďalších rokoch sa na hrade vystriedalo 40 majiteľov, medzi nimi aj Matúš Čák Trenčiansky, Ján Luxemburský a Žigmund Luxemburský. V 16. storočí sa stal hrad vlastníctvom Františka Nyáryho. Keď sa odsťahoval, hrad zostal opustený a chátral. V období tureckých vojen slúžil ako útočisko okolitému obyvateľstvu a bol aj prechodnou väznicou protestantských kňazov. Opustený hrad potom napadli a vypálili Turci.

TRNAVA/ PODBRANČ 17. marca (WEBNOVINY) – SITA

Vaše hodnotenia

avatar bulsara
0
 
 
Ak to bude realizovať tá banda diletantov, ktorá má zmysel pre cit a úctu k historickým architektúram, ako opice k matematike, ktorá šantila na "výmurovke" múru na hradnom jadre v minulom roku, tak s pánom bohom i Brančom naveky amen ...
avatar Ja
+2
 
 
No banda diletantov sme všetci. Keď začal Ing.Pražeka a ostatní v 7O rokoch, všetci ho mali za blázna.Keby nie začiatku, aj keď s všelijakými chybami bol by dnes hrad len kopec.
Je dobre , že súčasná vláda dbá o kultúrne a historické pamiatky. Hrad nikdy nevypálili Turci. Bolo by lepšie keby Podbranču pomohli aj okolití primátori. Hlavne Senice a Myjavy, Brezovej.
Čo by ostatní dali za to , keby mali takú turistickú a historickú pamiatku v svojom okolí.
avatar jimmy
0
 
 
takého čiastkové veci Branču nepomôžu, chcelo by to komplexný projekt za 3 mil Eur.
avatar badruk
0
 
 
akože nevypálili ???
avatar JA
0
 
 
Hrad Branč v okrese Senica Turci nikdy nedobili. Asi dochádza k omylu ,lebo je ešte iný Branč v Nitrianskej župe. Niekto to doplietol a ostatní to opisujú. Tak sa prekrúca história.
Dejiny pevností pri Podbranči sú tak spojené zo Slovákmi , že nikto z archeológov si na ne netrúfa. Stačí pozrieť z hradu a poznať dejiny Slovenska a spoznáte význam tohto kraja!
avatar Magister Aba
+3
 
 
Hrad Branč - je reálny predpoklad , že stratený hrad BANA je Starý hrad vedľa hradu Branč. Jedinou záhadou je prečo hrad Bana ovládajúci územie Holíča , hľadajú všetci historici pri Piešťanoch. Kto sa pozrie na mapu uvidí , že je to zo strategického hľadiska nelogické. Pevnosť Branč ovláda viaceré priesmyky do i z Nitrianskej župy.
Historik Varsík jasne konštatoval ,že pevnosť Branč pod názvom Starý hrad existovala kontinuálne už pred rokom 1200. Preveriť túto skutočnosť sa ,ale Slovenským historikom nechce. Pravdepodobne preto ,že by to doterajšie teórie o hranici a obrane Nitrianska atď..
spochybnilo. A preto radšej nechajú hrad stratiť, aby nemuseli niečo nové objaviť. Veď lepšie je opisovať nepodložené teórie, ako objavovať nové skutočnosti.
Prihláste sa pre pridanie názoru.