Slovensko Slovensko regióny Horné Považie | región
Horné Považie | región PDF Tlačiť E-mail
Región Horné Považie sa nachádza prevažne na území Žilinského kraja, pričom na juhu zasahuje aj do kraja Trenčianskeho. Tvoria ho okresy Žilina, Bytča, Považská Bystrica a Púchov. Horné Považie susedí na severe s regiónom Kysuce, na juhu pozvoľna prechádza do Dolného Považia a Ponitria. Z východu ho ohraničuje región Turca.


Geografia

Horným Považím preteká rieka Váh, ku ktorej sa zvažujú pohoria Javorníky, Malá Fatra, Strážovské a Súľovské vrchy, Kysucká vrchovina i Žilinská pahorkatina. Najvyšším vrchom stredného Považia je Veľký fatranský Kriváň 1 709 m.n.m.

Prečo navštíviť Horné Považie?

  1. Lyžovačka vo Vrátnej
  2. Výstup na Veľký Rozsutec
  3. Kúpele Rajecké Teplice
  4. Golf na ihrisku v Rajci
  5. Perníkové chalúpky v Čičmanoch
  6. Historické centrum Žiliny
  7. Folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej
  8. Krasové útvary Súľovských skál

Centrá turistického ruchu

Obec Terchová s Vrátnou dolinou je najvýznamnejšie turistické centrum Horného Považia, vzdialené len 20 km na sever od Žiliny. Vrátna má ideálne podmienky na lyžovanie a vysokohorskú turistiku, v Terchovej sa každoročne koná obrovský folklórny festival Jánošíkove dni.

Žilina je najvýznamnejším mestom celého Žilinského kraja a je zaujímavá predovšetkým svojím historickým centrom s pamiatkovou rezerváciu Mariánske námestie.

Len 14 km na juh od Žiliny sa nachádzajú moderné kúpele Rajecké Teplice, pri ktorých nájdete krásne 8 jamkové golfové ihrisko a termálne kúpalisko Veronika.

Ak pôjdete na juh ďalších 20 km, prídete do malebnej dedinky Čičmany s rozprávkovo maľovanými drevenicami, ktoré sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Ak prídete v zime, môžete si aj zalyžovať v komornom lyžiarskom stredisku.

K vrcholovým zážitkom v regióne patria turistické putovania v zlepencových Súľovských skalách. Tento romantický svet bášt, veží a stĺpov, zoradený do viacerých skalných miest, patrí k najúžasnejším miestam Horného Považia, len 20 kilometrov od Žiliny. Ako východisko na preskúmanie týchto bizarných útvarov vám poslúži obec Súľov.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 19:55